شناسه پست: 1505
بازدید: 170

تری دی مکس دارای پنل ها و ابزار های بسیار زیاد و متنوعی است که متناسب با حوزه کاری(جلوه های ویژه سینمایی ، انیمیشن ، طراحی صنعتی ،طراحی جواهرات ، معماری و …) رابط گرافیکی متعددی پیشنهاد می کند. Workspace در تری دی مکس این وظیفه را بر عهده دارد و بر اساس پریست های آماده می توان محیط تری دی مکس را متناسب با نوع فعالیت خود تنظیم کنید و امکاناتی برای اعمال تنظیمات محیط تری دی مکس بر اساس میل و سلیقه کاربر ارائه می کند.در این پست کار با Workspace در تری دی مکس را ارائه می کنیم:

دسترسی به Workspace در تری دی مکس

دسترسی به Workspace در تری دی مکس بسیار آسان است.کافی است در محیط کاربری تری دی مکس ، نگاهی به منتهای علیه بالا و سمت راست برنامه 3dmax بیندازید تا Workspace را به وضوخ مشاهده کنید.

ممکن است در ورژن جاری شما ، جایگاه Workspace  متفاوت از تصویر(ورژن تصویر بالا 2022 و ورژن تصویر پایین 2016 است)بالا باشد.در هر نسخه ای که باشد جایگاه Workspace در بالاترین بخش برنامه تری دی مکس است.در یک ورژن نوار بالا و سمت راست و در ورژنی دیگر نوار بالا و سمت چپ برنامه قرار دارد.

 با کلیک بر روی منوی آبشاری Workspace  حالت های مختلف نمایش محیط کاربری نمایش داده می شوند که با انتخاب هر کدام ، محیط کاربری نیز آرایشی جدید به خود می گیرد.

workspace، وضعیت چیدمان فعلی ابزارها، منوها، پنل ها و غیره را ذخیره می کند. این بدان معناست که اگر شما تغییراتی مثل جابجایی یا باز و بسته کردن یکی از بخش های محیط کار تری دی مکس را انجام دهید. هنگام تغییر فضای کاری و بازگشت مجدد به آن همان تغییرات بازیابی می شوند.به عنوان مثال شما در فضای کاری اول نوار ابزارها را می بندید و به فضای کاری دوم می روید که نوار ابزارها در آن فعال است. با بازگشت دوباره به workspace اول تنظیمات به همان شکلی که انجام دادید نمایش داده می شود.یعنی نوار ابزار در فضای کاری اول غیر فعال خواهد بود. دقت داشته باشید که هنگام اجرا تری دی مکس اولویت نمایش workspace، با فضای کاری است که آخرین بار آن را اجرا کرده اید.

همانطور که در تصویر بالا مشاهده میکنید پریست های workspace در تری دی مکس دارای چندین حالت هستند که در ادامه با تک تک آنها آشنا خواهیم شد.

  1. Default : این گزینه حالت پیش فرض فضای کاری 3d max را نمایش می دهد.هنگام راه اندازی و نصب برنامه تری دی مکس و در برخورد اولیه با این نوع از رابط کاربری تری دی مکس مواجه می شوید.
  2. Alt Menu and Toolbar : در این Workspace مقیاس نوار ابزار اصلی (Main Toolbar) کوچکتر شده و به صورت عمودی در سمت چپ محیط تری دی مکس قرار می گیرد. همچنین بخش Scene Explorer در زیر Command Panel به نمایش در می آید.
  3. Design Standard : در این فضای کاری روی نوار Ribbon معمولا آیتم ها و منابع یادگیری 3d max نمایش داده می شود، که برای کاربران تازه کار می تواند انتخاب مناسبی باشد.
  4. Main Toolbar – Modular : در این بخش نوار ابزار اصلی قابل تغییر یا اصطلاحاَ ماژولار می شود، بنابراین می توانید گروهی از ابزارها را شناور کنید و در قسمت های دیگر قرارشان دهید. همچنین در این فضای کاری تب layout viewport حذف می شود.
  5. Modular-mini : در این Workspace نوار ابزار اصلی (Main Toolbar) به همراه برخی از ابزارها مخفی می شود و بخش Layout viewport نیز حذف می گردد.

 

علاوه بر حالت های workspace بالا ، دو حالت manage workspaces و reset to defult state نیز وجود دارد.گزینه reset to defult state حالت نمایش workspace را به نمای پیشفرض برمیگرداند و در واقع تمامی تنظیمات اعم از استفاده از پریست های اماده و یا تنظیمات شخصی را به حالت اولیه تری دی مکس تبدیل میکند.

با انتخاب حالت manage workspaces شما قادر هستید تنظیمات شخصیتان را بر workspace اعمال کنید.کافی است در منوی آبشاری گزینه manage workspaces را انتخاب کنید تا پنجره زیر برای شما گشوده شود.

Current Workspaces

در این بخش فضاهای کاری جاری نمایش داده می شود. برای انتخاب یک فضای کاری دیگر، کافیست روی نام آن در لیست کلیک کنید. این کار مشابه  استفاده از Workspaces Selector است.
همچنین برای حذف یک فضای کاری از این لیست، می توانید روی علامت ضربدر قرمز رنگ (x) در سمت راست نام Workspace کلیک کنید. دقت داشته باشید که فقط فضاهای کاری را می توانید حذف کنید که در حالت انتخاب نباشند.
  • Save As a New Workspace
وقتی که یک فضای کاری سفارشی در محیط تری دی مکس – 3d max ایجاد می کنید. برای ذخیره و اضافه شدن آن به لیست Workspace ها می توانید روی گزینه Save As a New Workspace کلیک کنید. دقت داشته باشید پس از کلیک پنجره زیر باز می شود.
همانطور که در تصویر بالا مشاهده می کنید manage workspaces از سه بخش اصلی تشکیل شده است.قسمت current workspaces پریست های خود تری دی مکس را نمایش می دهد.میتوان حالات نمایش دیگری نیز ایجاد کرد که در آنصورت در همین بخش نمایش داده خواهد شد.
در قسمت شماره 2 ابزارهایی برای ذخیره workspaces  جدید ، ذخیره سازی حالات پیشفرض و ریستور کردن به حالت پیشفرض گنجانده شده است.
در قسمت شماره 3 شما میتوانید workspaces  جدید و متناسب با فضای کاری خود ایجاد کنید.

سایر مطالب سایت

طراحی کابینت ممبران (کابینت کلاسیک) چگونه است؟

طراحی کابینت ممبران (کابینت کلاسیک) چگونه است؟

طراحی کابینت ممبران یکی از جذابترین حوزه های گرافیک سه بعدی ست که با طراحی کابینت مدرن تفاوت های اساسی دارد و نیاز به سطح مهارتی بسیار بالاتری در مدلینگ آن است.استفاده از ابزارهای زیبا و پر پیچ و [...]

طراحی سه بعدی کابینت آشپزخانه در تری دی مکس

طراحی سه بعدی کابینت آشپزخانه در تری دی مکس

طراحی سه بعدی کابینت آشپزخانه طراحی سه بعدی کابینت آشپزخانه در تری دی مکس در عین اینکه یک تخصص پولساز است می تواند یک تفریح فوق العاده و جذاب برای گزران اوقات فراغت هر کسی باشد.با توجه به زقابتی [...]

نحوه کار با ابزار جابجایی (MOVE) در فتوشاپ

نحوه کار با ابزار جابجایی (MOVE) در فتوشاپ

  ابزار move tool اولین آیکون در جعبه ابزار سمت چب فتوشاپ می باشد. این ابزار جهت جا به جایی تصاویر و ناحیه های انتخاب شده مورد استفاده قرار می گیرد. کلید میانبر: V نکته: با نگه داشتن کلید [...]

تنظیمات Frame Buffer در پنجره رندر ستاپ

تنظیمات Frame Buffer در پنجره رندر ستاپ

در این مقاله به سراغ تنظیمات فریم بافر در تب vray از تنظیمات رندر وی ری در تری دی مکس خواهیم رفت و هر آنچه لازم است در مورد فریم بافر بدانید را از منبع اصلی تشریح خواهیم کرد.همانطور که در تصویر [...]