Featured Video Play Icon
شناسه پست: 897
بازدید: 149

آموزش دستور Symmetry در تری دی مکس

گاهی هنگام مدلسازی بعضی از طرح‌ها نیاز نیست که همه شکل را به صورت کامل مدلسازی کنید شما می‌توانید با استفاده از مدیفایرها و ابزارهای مختلف نصفه دیگر مدل خود را با قرینه سازی تکمیل کنید و مدل‌ خود را سریع تر شبیه سازی کنید شناخت مدیفایرها و استفاده از آن‌ها به شما کمک می‌کند تا راحت تر و سریع تر ترسیمات خود را در تری دی مکس انجام دهید و مدل‌های خود را ویرایش کنید امروز قصد داریم یکی دیگر از مدیفایرهای نرم‌افزار تری دی مکس را به شما آموزش دهیم تا با استفاده از آن بتوانید با قرینه سازی قسمتی از مدل‌ها، طرح‌های خود را سریع تر شبیه سازی کنید. این مدیفایر Symmetry نام دارد که برای قرینه سازی احجام و مدل‌های ترسیم شده در تر ی دی مکس مورد استفاده قرار می‌گیرد. برای آموزش نرم‌افزار تری دی مکس به صورت صفر تا صد می‌توانید از سایت آپادمی پکیج آموزش تری دی مکس را تهیه کنید.

نحوه اجرای مدیفایر symmetry در تری دی مکس

 امروز می‌خواهیم  برای قرینه سازی از مدیفایر Symmetry استفاده کنیم. برای اجرای مدیفایر ابتدا آبجکت مورد نظر را انتخاب کرده و بعد از تب modify در command panel مدیفایر symmetry را انتخاب کنید. سپس با کلیک کردن بر روی مدیفایر  symmetry مدیفایر را به حالت انتخاب در بیاورید.

پس از انتخاب و اعمال مدیفایر Symmetry با کلیک روی فلش کنار مدیفایر و انتخاب گزینه Mirror می‌توانید با جابجا کردن محورهای حرکت، مدل‌ خود را در محور مورد نظر قرینه کنید.

پارامترهای مدیفایر Symmetry در تری دی مکس

پس از تعیین محور مورد نظر برای قرینه سازی از قسمت parameters به سراغ گزینه‌های موجود در این قسمت میرویم و شما را با کاربرد هر یک آشنا خواهیم کرد.

بخش parameters در مدیفایر Symmetry

 در قسمت اول همانطور که در تصویر مشاهده می‌کنید سه محور x ، Y، Z  وجود دارد که شما می‌توانید با انتخاب یکی از این سهه محور مشخص کنید که قرینه سازی بر اساس کدام یک از محورهای x ، Y، Z  انجام شود. همچنین شما می‌توانید با زدن تیک گزنه flip قرینه سازی را در جهت معکوس انجام می دهید.
در ائامه پارامترهای این مدیفایر دو گزینه دیگر وجود دارد که عبارت اند از:
Slice Along Mirror: همانطور که مشاهده می‌کنید تیک این دو گزینه به صورت پیش فرض فعال می‌باشد و با فعال بودن این گزینه محل تلاقی دو شئ با یکدیگر برای شما حذف خواهد شد.
Weld Seam: با فعال‌کردن تیک این گزینه امکان جوش‌دادن ورتکس‌های (Vertex) شکل اصلی و قرینه آن امکان‌پذیر خواهد شد.

سایر مطالب سایت

طراحی کابینت ممبران (کابینت کلاسیک) چگونه است؟

طراحی کابینت ممبران (کابینت کلاسیک) چگونه است؟

طراحی کابینت ممبران یکی از جذابترین حوزه های گرافیک سه بعدی ست که با طراحی کابینت مدرن تفاوت های اساسی دارد و نیاز به سطح مهارتی بسیار بالاتری در مدلینگ آن است.استفاده از ابزارهای زیبا و پر پیچ و [...]

طراحی سه بعدی کابینت آشپزخانه در تری دی مکس

طراحی سه بعدی کابینت آشپزخانه در تری دی مکس

طراحی سه بعدی کابینت آشپزخانه طراحی سه بعدی کابینت آشپزخانه در تری دی مکس در عین اینکه یک تخصص پولساز است می تواند یک تفریح فوق العاده و جذاب برای گزران اوقات فراغت هر کسی باشد.با توجه به زقابتی [...]

نحوه کار با ابزار جابجایی (MOVE) در فتوشاپ

نحوه کار با ابزار جابجایی (MOVE) در فتوشاپ

  ابزار move tool اولین آیکون در جعبه ابزار سمت چب فتوشاپ می باشد. این ابزار جهت جا به جایی تصاویر و ناحیه های انتخاب شده مورد استفاده قرار می گیرد. کلید میانبر: V نکته: با نگه داشتن کلید [...]

تنظیمات Frame Buffer در پنجره رندر ستاپ

تنظیمات Frame Buffer در پنجره رندر ستاپ

در این مقاله به سراغ تنظیمات فریم بافر در تب vray از تنظیمات رندر وی ری در تری دی مکس خواهیم رفت و هر آنچه لازم است در مورد فریم بافر بدانید را از منبع اصلی تشریح خواهیم کرد.همانطور که در تصویر [...]