شروع-یادگیری-تری-دی-مکس
شناسه پست: 1340
بازدید: 170
اگه مدتیه به فکر شروع یادگیری تری مکس هستید و می خواید بدونید چگونه تری دی مکس را یاد بگیریم؟ این مقاله خیلی می تونه به شما برای رسیدن به درک درست کمک کنه و تکلیفتون رو روشن کنه.شاید پایان این مقاله شما به این نتیجه برسید که نباید تری دی مکس رو یاد بگیرید و اصلاً مناسب شما نیست اما اگه با مطالعه این مقاله انگیزه شما برای یادگیری تری مکس بالاتر بره بهتون قول میدم در مسیر درستی قرار گرفته اید و درک کاملا روشنی از چرایی یادگیری تری دی مکس پیدا کردید.حتماً تا پایان همراه ما باشید.

تری دی مکس چیست؟

تری‌دی‌مکس یک نرم‌افزار مدلینگ، انیمیشن و رندر است که برای طراحی ویژوال و بازی ساخته شده است. این برنامه توسط شرکت اتودستک واقع در ایالات متحده ارائه شده است.همچنین بخشی از کلکسیون معماری، مهندسی و سازندگی اتودست است و یکی از ابزارهای طراحی محصول و ساخت است.تری‌دی‌مکس توسط هنرمندان اثر بصری و حرفه‌ای‌های صنعت تلویزیون و فیلم و توسعه‌دهنده‌های بازی و طراح‌های بازی‌های واقعیت مجازی استفاده می‌شود.این برنامه همچنین برای طراحی ساختمان، زیرساخت و برنامه‌ریزی برای توسعه‌ی محصول و ساخت مناسب است.علاوه بر آن تری مکس به کاربران کمک می‌کند دنیاهای بزرگ بازی درست کنند، کاراکترهای پر از جزئیات تولید کنند و محیط‌های ساختما‌ن‌‌ها را شخصی‌سازی کنند.با استفاده از آن می‌توانند کاراکترها مجزا طراحی کند و صحنه‌هایی بسازند که مردم در آن غرق شوند.این نرم‌افزار به آن‌ها اجازه می‌دهد خواص فیزیکی مایعات مانند آب، روغن و مواد مذاب را شبیه‌سازی کنند.همچنین تری‌دی‌مکس کنترلرهایی دارد که کاربران با آن می‌تواند دست به ساخت، اصلاح یا به اشتراک‌گذاری بزنند.

در کل زمینه های استفاده از تری دی مکس بسیار بالاست اما تری دی مکس در ایران بیشتر در زمینه معماری کاربرد دارد، طراحی داخلی ، طراحی کابینت آشپزخانه مدرن و کلاسیک ، طراحی نمای ساختمان ، شهرک سازی ، طراحی نمایشگاه و ….

 

فواید یادگیری تری دی مکس

 • یکی از فواید یادگیری تری دی مکس ، برخورداری از یک تخصص پولساز و با درجه اعتبار بالاست.هنر جویان تری دی مکس معمولاً از درآمد بسیار خوبی برخوردار هستند.احترام اجتماعی خیلی خوبی دارند و از حس اعتماد به نفس بسیار بالایی بهره می برند.
 • یادگیری تری دی مکس اوقات پرت شما را به بهترین شکل ممکن پر می کند و در اوقاتی که سایرین به بطالت طی می کنند ، مشغول یادگیری یک ابزار بشدت نیرومند می شوند و احساس رضایت عمیقی از عملکرد و سبک زندگی خود دارند.
 • با یادگیری تری دی مکس می توان به یک شغل آبرومند و یک نخصص پول ساز دست یافت.اینکه درآمد یک تری دی مکس کار چقدر است؟ به عوامل متعددی وابسته است که یکی از این عوامل یادگیری درست و اصولی تری دی مکس است.

گام هایی که برای یاد گیری تری دی مکس باید طی کنید؟

خُب تا الان متوجه شدی که تری دی مکس چیست و فایده های یادگیری تری دی مکس چیاست.عالیه.حالا وقتش رسیده بدونی برای شروع یادگیری تری دی مکس چه مراحلی رو باید طی کنید و به چه نکاتی توجه ویژه داشته باشید تا به این نتیجه قطعی برسید که آیا یادگیری تری دی مکس رو شروع کنم یا خیر؟

1- تعمق در درون خود

 • یادگیر تری دی مکس به شخصیتی ایستا و درونگرا نیاز دارد.درصورتیکه برونگرایی حاد دارید و نمی توانید در یک فضای بسته به مدت نسبتاً طولانی پایدار بمانید ،یادگیری تری دی مکس برای شما مناسب نخواهد بود و بهتره نه وقت خودتون رو تلف کنید و نه سرمایه ای به اون اختصاص بدید.اما اگه شخصیتی درونگرا دارید که می تونه با کامپیوتر سر کنید و روزانه چندین ساعت به یادگیری ، مطالعه و تمرین و تکرار اختصاص بدید ، یادگیری تری دی مکس به شما احساس بسیار شیرینی خواهد داد.
 • شروع یادگیری تری دی مکس در مراحل اولیه که محیط کاربری تری دی مکس برای شما ترسناک است(بواسطه ابزار های بسیار زیاد) بسیار کُند و زمانبر خواهد بود.بسیار مراقب باشید بسیاری از هنر جویان تری دی مکس در همین مرحله فرار را بر قرار ترجیح می دهند و فکر می کنند نمی تونند از پس یادگیری تری دی مکس بر بیاند.لپ تابشون رو می بندند و خداحافظ.باید بدونید مراحل اولیه یادگیری تری دی مکس یه کم دشواره و باید کمی صبور باشید .به ویدئو های آموزشی رجوع کنید و چندین بار اونا رو ببینید.ما در مکس آموز آموزش های مختلف و متعددی برای تمامی سطوح از مقدماتی تا حرفه ای آماده کردیم و متناسب با سطح مهارت هنر جویان به اونا آموزش مناسب رو پیشنهاد می کنیم.ما در مکس آموز همواره بدنبال تولید بهترین آموزش تری دی مکس بوده ایم و تونستیم حس اعتماد هنر جویان خود را بدست بیاریم.

2- داشتند هدف واضح و مشخص

اکثر افرادی که قصد یادگیری تری دی مکس دارند تنها بدنبال داشتن درآمد هستند و هدف واضح و مشخصی برای یادگیری تری دی مکس ندارند.این افراد فکر می کنند که از ماههای آغازین شروع یادگیری تری مکس می تونند به درآمدهای سرشار برسند و درک درستی از مسیر کار با تری دی مکس ندارند.برای رسیدن به درآمد عالی تنها یادگیری کافی نیست.کیفیت رندر های سه بعدی، سرعت انجام پروژه های کاری ، تشکیل رزومه کاری ، حضور فعال در شبکه های اجتماعای ، کادر سازی و … میتونند در کیفیت درآمد شما از تری دی مکس بسیار تاثیر داشته باشند.

شما باید بدونید برای چه زمینه ای میخواهید تری دی مکس را یاد بگیرید.زمینه معماری یا در زمینه انمیشن سازی؟قصد دارید جلوه های ویژه سینمایی را فرا بگیرید یا در ساخت و تولید تیزرهای تبلیغاتی ورود کنید؟می خواهید طراحی خودرو در تری دی مکس را یاد بگیرید یا بدنبال ایجاد درآمد با چاپ سه بعدی هستید.

اول هدف خودتون از یادگیری تری دی مکس رو مشخص کنید تا به منابع آموزشی دقیقی دست پیدا کنید.

3- تهیه مرجع آموزش قدرتمند تری دی مکس

پس از اینکه خودتون رو خوب خوب محک زدید و به این نتیجه رسیدید که تری دی مکس باب کار شماست و هدف از ورود به بازار کار تری دی مکس رو پیدا کردید حالا باید به منابع آموزشی درست و اصولی دست پیدا کنید.دقت داشته باشید ممکن است در شروع یادگیری تری دی مکس لازم باشد روزانه چندین ساعت از وقت خود را به دیدن ویدئو های آموزشی ، تمرین و تکرار و حتی نوت برداری اختصاص بدید که در یک بازه شش ماهه الی یک ساله وقت قاابل توجهی رو باید به یادگیری تری دی مکس اختصاص بدید.انتخاب غلط منبع آموزشی می تونه یک مانع بزرگ در مسیر یادگیری تری دی مکس باشه.استفاده از منابع آموزشی با کیفیت که در آموزش مدلینگ ، متریالسازی ، نورپردازی و رندرینگ حرفه ای عمل می کنند می تواند شما را در زمان کمتری به سطح مهارت بسیار بالاتری برسانند.

روی منابع آموزشی حساس باشید و سرمایه خودتون رو هر جایی هزینه نکنید.در ادامه به برخی از ویژگی های آموزش قدرتمند تری د ی مکس اشاره می کنیم:

1-3: ویژگی های آموزش قدرتمند تری د ی مکس

 • پشتیبانی آموزشی و انگیزشی از هنر جویان و رصد اینکه هنر جو در چه مرحله ای از یادگیری قرار دارد.
 • دسته بندی درست و اصولی آموزشی از ابتدائی ترین مراحل آموزشی و توجه ویژه به اینکه هنر جو نخستین بار است با تری دی مکس مواجه می شود.
 • فصل بندی آموزش های تری دی مکس برای یادگیری کار با ابزار های پر استفاده تری دی مکس ، اصول و ابزار های مدلینگ ، آشنایی با پلاگین های تری دی مکس ، آشنایی با پلاگین قدرتمند وی ری ، آموزش نورهای ویری و تری دی مکس برای یادگیری نورپردازی پروژه ها ، آموزش اصولی و حرفه ای متریالسازی ، نحوه کاشت و کار با دوربین در تری دی مکس ، آموزش تنظیمات رندر وی ری در تری دی مکس و …
 • استفاده از آموزش های کاربردی و پروژه محور در فرآیند یادگیری تری دی مکس نظیر آموزش کاربردی طراحی سه بعدی کابینت آشپزخانه ، طراحی کابینت ممبران در تری دی مکس.
 • تدوین و تنظیم ویدئو های آموزشی در قطعات ویدئوئی کوتاه و مرتبت و منسجم تا در فرایند یادگیری تری دی مکس ، هنر جویان احساس کسالت و خستگی نکنند.
 • استفاده از اسلوب و روش های حرفه ای در فرآیند آموزش تری دی مکس تا از ابتدا هنر جو با روش های بهینه تری دی مکس را یاد بگیرد.

2-3: پرهیز از آموزش های رایگان تری دی مکس

بشدت توصیه می کنیم از اموزش های رایگان موجود  در یوتیوب ، آپارات و شبکه های اجتماعی بپرهیزید و وقت خودتان را هدر ندهید.آموزش های رایگان تری دی مکس بواسطه پراکندگی و عدم انسجام آموزشی ، فرایند یادگیری تری دی مکس را مختل می کند و زمینه آموزش مرتب و اصولی را از شما سلب می نماید.معمولا مدرسان چنین محتواهای رایگانی از استاندارد های لازم بر خوردار نیستند و رشد هنر جویان و آماده کردن آنان برای بازار کار چندان اهمیت ندارد.مدرسان چنین دوره های آموزشی رایگانی تعهدی نسبت به پشتیبانی آموزش هنر جویان خود ندارند.

 

4- تمرین و ممارست بسیار

اگه از حصول شرط اول شروع یادگیری تری مکس مطمئن هستید و یک منبع قابل اعتماد را برای یادگیری اصولی تری دی مکس پیدا کردید باید شروع به دیدن آموزش های تری دی مکس بر اساس فصل بندی تدوین شده کنید.ممکن است در شروع آموزش دیدن کمی احساس سردرگمی کنید.نگران نباشید این موضوع کاملا طبیعی است.فقط ویدئو ها رو خوب ببینید و در صورت نیاز از نوت برداری غافل نشوید.بر نامه تری دی مکس را باز کنید و به فراخور دیدن ویدئو ها ، شروع به تمرین کنید.عجله ای برای آموزش ویدئو های بعدی نداشته باشید.سر فرصت به سراغ آنها نیز خواهید رفت.به یاد داشته باشید مراحل طراحی سه بعدی تنها به مدلینگ محدود نمی شود و پس آشنایی با ابزار های تری دی مکس و کار با ابزارهای مدلینگ ، تازه 20 درصد از فرایند طراحی سه بعدی را طی کرده اید.در ادامه می بایست با مباحثی نظیر نور پردازی ، متریالسازی ، رندرینگ و تهیه خروجی درگیر شوید.در برخی از مراحل یادگیری تری دی مکس  مانند متریال سازی ، لازم است با برخی نرم افزار های دیگر نظیر فتوشاپ  آشنا شوید.ساخت انواع تکستچر برای فرآیند متریالسازی ، پست پرداکشن خروجی نهایی مکس و … از جمله کارهایی است که توسط برنامه فتوشاپ انجام می شود.

 

 

سایر مطالب سایت

طراحی کابینت ممبران (کابینت کلاسیک) چگونه است؟

طراحی کابینت ممبران (کابینت کلاسیک) چگونه است؟

طراحی کابینت ممبران یکی از جذابترین حوزه های گرافیک سه بعدی ست که با طراحی کابینت مدرن تفاوت های اساسی دارد و نیاز به سطح مهارتی بسیار بالاتری در مدلینگ آن است.استفاده از ابزارهای زیبا و پر پیچ و [...]

طراحی سه بعدی کابینت آشپزخانه در تری دی مکس

طراحی سه بعدی کابینت آشپزخانه در تری دی مکس

طراحی سه بعدی کابینت آشپزخانه طراحی سه بعدی کابینت آشپزخانه در تری دی مکس در عین اینکه یک تخصص پولساز است می تواند یک تفریح فوق العاده و جذاب برای گزران اوقات فراغت هر کسی باشد.با توجه به زقابتی [...]

نحوه کار با ابزار جابجایی (MOVE) در فتوشاپ

نحوه کار با ابزار جابجایی (MOVE) در فتوشاپ

  ابزار move tool اولین آیکون در جعبه ابزار سمت چب فتوشاپ می باشد. این ابزار جهت جا به جایی تصاویر و ناحیه های انتخاب شده مورد استفاده قرار می گیرد. کلید میانبر: V نکته: با نگه داشتن کلید [...]

تنظیمات Frame Buffer در پنجره رندر ستاپ

تنظیمات Frame Buffer در پنجره رندر ستاپ

در این مقاله به سراغ تنظیمات فریم بافر در تب vray از تنظیمات رندر وی ری در تری دی مکس خواهیم رفت و هر آنچه لازم است در مورد فریم بافر بدانید را از منبع اصلی تشریح خواهیم کرد.همانطور که در تصویر [...]