شناسه پست: 1612
بازدید: 252

پیشتر با نحوه کپی گرفتن در تری دی مکس اشنا شدیم و در این پست آموزشی قصد داریم تا با نوع پیشرفته تری از کپی کردن حجم آشنا بشیم.در این مقاله آموزشی “کپی آبجکت و حجم روی مسیر دلخواه در 3dmax” یاد می گیرید و با استفاده از قابلیت spacing tool قادر خواهید بود احجام ترکیبی و پیشرفته ای را مدل کنید.

ابزار spacing tool در تری دی مکس را از کجا فعال کنم؟

برای استفاده از ابزار spacing tool در تری دی مکس می توانید همانند تصویر زیر از مسیر :tools >align> spacing tool  فراخوانی کنید یا کلید های میانبر shift+i را از روی کیبورد فشار دهید.

ابزار spacing tool در تری دی مکس چکار میکنه؟

این ابزار قدرتمند به شما کمک می کنه که حجم یا شکل ها را در مسیر خاصی تکثیر و کپی کنید.

 

چطور از ابزار spacing tool در تری دی مکس استفاده کنم؟

مدلینگ ستون کلاسیک توسط ابزار spacing tool در تری دی مکس

برای استفاده از ابزار spacing tool در تری دی مکس شما به یک موضوع( میتونه حجم یا شکل یا هر چیز دیگه ای باشه) و یک مسیر نیاز دارید.ابتدا حجم مورد نظرتون رو اتخاب کنید و در ادامه ابزار spacing tool در تری دی مکس را همانند توضیحات بالا فراخوانی کنید تا پنجره مربوطه برای شما باز شود.

در ادمه روی گزینه pick path کلیک کنید تا علامت نشان موس تغییر کند.در ادامه روی مسیری که قصد دارید شکل شما در آن مسیر تکثیر شود کلیک کنید.تعداد کپی ها از بخش count قابل تنظیم است.در این آموزش تعداد کپی ها را روی عدد 24 تنظیم می کنیم تا به تعداد 24 دایره کوچک روی دایره بزرگ ترسیم شود.پس از وارد کردن تعداد تکثیر روی گزینه apply کلیک کنید تا ترسیم شما تایید شود.

در نهایت روی گزینه close کلیک کنید تا پنجره spacing tool در تری دی مکس بسته شود.

در ادامه کار با مدلینگ ستون کلاسیک توسط ابزار spacing tool در تری دی مکس ، تمامی اشکال دو بعدی را انتخاب کنید و سپس کلیک راست کرده و از مسیر convert to  گزینه convert to editable spline را انتخاب کنید تا پنجره تنظیمات spline در سمت راست command panel گشوده شود.

در ادامه ، ابتدا با ابزار انتخاب element دایره بزرگتر را انتخاب کنید از میان گزینه های  تنظیمات spline گزینه attach mult کلیک کنید تا پنجره attach mult در سمت چپ محیط برنامه تری دی مکس ظاهر شود.سپس تمام دایره های کوچکتر را از لیست پنجره attach mult انتخاب کرده و روی گزینه attach کلیک کنید تا اشکال یکپارچه شوند.

سپس ابزار انتخاب element  از زیر مجموعه های editable spline را اتخاب کنید و دایره بزرگتر را انتخاب کنید.روی گزینه probolean کلیک کنید و نوع ان را روی حالت subtraction تنظیم کنید.حالا موس را روی دایره های کوچکتر برده و یکی یکی انها را از دایره بزرکتر cut کنید.

حالا از تنظیمات SPLINE خارج بشید و از COMMAND PANEL از سربرگ MODIFY روی گزینه EXTRUDE کلیک کنید تا شکل دو بهدی به حجم سه بعدی تبدیل بشه.مقاله” مادیفایر Extrude در تری دی مکس ” رو حتما مورد مطالعه قرار بدید تا با فرایند حجم دادن به خطوط دوبعدی در تری دی مکس آشنا بشید.

امیدوارم از این آموزش بهره کافی رو برده باشید.سئوالات خودتون رو از بخش دیدگاههای زیر همن صفحه برای ما ارسال کنید تا پاسخ مناسب خود را در سریعترین زمان ممکن دریافت کنید.

سایر مطالب سایت

طراحی کابینت ممبران (کابینت کلاسیک) چگونه است؟

طراحی کابینت ممبران (کابینت کلاسیک) چگونه است؟

طراحی کابینت ممبران یکی از جذابترین حوزه های گرافیک سه بعدی ست که با طراحی کابینت مدرن تفاوت های اساسی دارد و نیاز به سطح مهارتی بسیار بالاتری در مدلینگ آن است.استفاده از ابزارهای زیبا و پر پیچ و [...]

طراحی سه بعدی کابینت آشپزخانه در تری دی مکس

طراحی سه بعدی کابینت آشپزخانه در تری دی مکس

طراحی سه بعدی کابینت آشپزخانه طراحی سه بعدی کابینت آشپزخانه در تری دی مکس در عین اینکه یک تخصص پولساز است می تواند یک تفریح فوق العاده و جذاب برای گزران اوقات فراغت هر کسی باشد.با توجه به زقابتی [...]

نحوه کار با ابزار جابجایی (MOVE) در فتوشاپ

نحوه کار با ابزار جابجایی (MOVE) در فتوشاپ

  ابزار move tool اولین آیکون در جعبه ابزار سمت چب فتوشاپ می باشد. این ابزار جهت جا به جایی تصاویر و ناحیه های انتخاب شده مورد استفاده قرار می گیرد. کلید میانبر: V نکته: با نگه داشتن کلید [...]

تنظیمات Frame Buffer در پنجره رندر ستاپ

تنظیمات Frame Buffer در پنجره رندر ستاپ

در این مقاله به سراغ تنظیمات فریم بافر در تب vray از تنظیمات رندر وی ری در تری دی مکس خواهیم رفت و هر آنچه لازم است در مورد فریم بافر بدانید را از منبع اصلی تشریح خواهیم کرد.همانطور که در تصویر [...]