Featured Video Play Icon
شناسه پست: 192
بازدید: 160

در این آموزش با یکی از ویژگی های قدرتمند فتوشاپ یعنی اسمارت آبجکت ها (Smart Object) آشنا خواهید شد. با معرفی اسمارت آبجکت ها و جوانب مثبت و منفی آن شروع می کنیم سپس یک پروژه عملی می سازیم. یک Smart Object ایجاد می کنیم و آن را در تصویر استفاده می کنیم.

اسمارت آبجکت یکی دیگر از قابلیت های کلیدی ادوبی فتوشاپ هست که برتری های زیادی نسبت به یک لایه معمولی در فتوشاپ دارد. به طور کلی میتوان گفت: اسمارت آبجکت (Smart Object) یک فایل کوچک در سند اصلی است؛ یعنی  استفاده از سند فرعی در سند اصلی.

شاید بخواهیم چندتا لایه رو به یک لایه تبدیل کنیم. روش های مختلفی وجود داره. ساده ترین راه برای ادغام چند لایه انتخاب مجموعه لایه ها و زدن دکمه CTRL+E  هستش. با این کار تمام لایه های انتخاب شده به یک لایه تخت ( Flat ) تبدیل میشن و دیگه قابل ویرایش نیستند.

یا میتوان مجموعه ای از لایه ها رو انتخاب کنیم و با زدن CTRL+G  از بخش زیرین پنل لایه ها آن ها را به یک گروه تبدیل کنیم.ضمن اینکه هر کدام از این روش ها به اندازه کافی خوب هستند باید عرض کنم که :  روش بهتری نیز وجود دارد و آن چیزی نیست جز استفاده از قابلیت های اسمارت آبجکت.

ویرایش اسمارت آبجکت در فتوشاپ

ما زمانی که چندین لایه رو به یک لایه هوشمند تبدیل میکنیم به راحتی میتونیم محتویاتش رو تغییر بدیم، روی اونا اسمارت فیلتر قرار بدیم بدون این که لایه های اصلی تغییری کنن و ماهیت خودشون رو از دست بدهند.

شاید اسمارت آبجکت برای اکثر طراحان آماتور تنها کاربرد حفظ کیفیت تصویر هنگام زومینگ و کوچک نمایی را داشته باشد که باید بگویم به هیچ وجه اینگونه نیست.

اما ببینیم که استفاده از اسمارت آبجکت چگونه است. پس با  آموزش ویدیوئی اسمارت آبجکت در فتوشاپ همراه ماباشید.

کلید میانبر smart object

بصورت پیشفرض برای Smart Object کلید میانبری تعریف نشده است و ناچارید یا برای این قابلیت کلید میانبر شخصی تعریف کنید و یا  روی لایه مورد نظر راست کلیک کرده و گزینه Convert to Smart Object را انتخاب کنید. می توانید همین کار را از مسیر Layer> Smart Objects> Convert to Smart Object انجام دهید.

سایر مطالب سایت

طراحی کابینت ممبران (کابینت کلاسیک) چگونه است؟

طراحی کابینت ممبران (کابینت کلاسیک) چگونه است؟

طراحی کابینت ممبران یکی از جذابترین حوزه های گرافیک سه بعدی ست که با طراحی کابینت مدرن تفاوت های اساسی دارد و نیاز به سطح مهارتی بسیار بالاتری در مدلینگ آن است.استفاده از ابزارهای زیبا و پر پیچ و [...]

طراحی سه بعدی کابینت آشپزخانه در تری دی مکس

طراحی سه بعدی کابینت آشپزخانه در تری دی مکس

طراحی سه بعدی کابینت آشپزخانه طراحی سه بعدی کابینت آشپزخانه در تری دی مکس در عین اینکه یک تخصص پولساز است می تواند یک تفریح فوق العاده و جذاب برای گزران اوقات فراغت هر کسی باشد.با توجه به زقابتی [...]

نحوه کار با ابزار جابجایی (MOVE) در فتوشاپ

نحوه کار با ابزار جابجایی (MOVE) در فتوشاپ

  ابزار move tool اولین آیکون در جعبه ابزار سمت چب فتوشاپ می باشد. این ابزار جهت جا به جایی تصاویر و ناحیه های انتخاب شده مورد استفاده قرار می گیرد. کلید میانبر: V نکته: با نگه داشتن کلید [...]

تنظیمات Frame Buffer در پنجره رندر ستاپ

تنظیمات Frame Buffer در پنجره رندر ستاپ

در این مقاله به سراغ تنظیمات فریم بافر در تب vray از تنظیمات رندر وی ری در تری دی مکس خواهیم رفت و هر آنچه لازم است در مورد فریم بافر بدانید را از منبع اصلی تشریح خواهیم کرد.همانطور که در تصویر [...]