شناسه پست: 1596
بازدید: 150

ابزار Scale در تری دی مکس در زمره ابزارهای پر استفاده این برنامه قدرتمند قرار دارد.تغییر مقیاس در تری دی مکس و ایجاد کشیدگی روی موضوعات سه بعدی و دو بعدی از قابلیت های این ابزار است.به کمک این ابزار به راحتی آبجکت‌های موجود در محیط  تری دی مکس را تغییر فرم، شکل و تغییر مقیاس دهید.

 

از کجا ابزار Scale در تری دی مکس را فعال کنم؟

برای فعال کردن قابلیت Scale روی موضوعات صحنه به سه روش می توان اقدام کرد.

ابتدا از مسیر زیر ازلیست نوار ابزار های افقی به ابزار Scale  دسترسی یافت.

  1. Main Toolbar > Select And Scale flyout
  2. همچنین از منوی اصلی روی گزینه edit  کلیک کنید و در ادامه گزینه Scale را انتخاب کنید.
  3. برای دسترسی سریعتر از کلید میانبر R hsjthni ;kdn.

نحوه تغییر مقیاس در تری دی مکس

پس از اجرا ابزار Scale  مشاهده خواهید کرد که گیزمو های جهت نما روی آبجکت بهشکل یک مثلث نمایش داده می‌شود که شما با کمک Scale Gizmo می‌توانید آبجکت‌ها را در سه محور مختصات X ،Y ،Z  تغییر مقیاس دهید.

 

حالت های مختلف تغییر مقیاس در تری دی مکس با ابزار Scale

ابزار Scale تغییر مقیاس در تری دی مکس را بر اساس ابزار های خود به سه گونه انجام میدهد.برای دسترسی به این ابزار ها کافی است کلیک چپ ماوس را چند ثانیه روی آیکن آن نگه دارید تا تمامی ابزار های Scale نمایان شوند. بنا به نوع اسکیلی که می خواهید روی موضوع خود انجام دهید یکی از سه ابزار Scale را انتخاب نمایید.

  • Select and Uniform Scale: با این ابزار می‌توانید آبجکت ها را به‌ صورت همسان تغییر مقیاس دهید یعنی سه محور (X, Y, Z) به یک اندازه تغییر سایز پیدا کنند.
  • Select and Non-Uniform Scale: برای تغییر مقیاس به‌صورت غیر همسان می‌توانید از ابزار Select and Non-Uniform Scale  استفاده کنید تا سه محور (X, Y, Z) با اندازه‌های مختلف تغییر سایز پیدا ‌کنند.  یعنی سه محور (X, Y, Z) با اندازۀ‌های مختلف تغییر سایز پیدا می‌کنند.

تفاوت حالت Select and Uniform Scale با Select and Non-Uniform Scale در باز بودن یا بسته بودن مقادیر بخش STUTE BAR است.

  • Select and Squash: برای تغییر مقیاس آبجکت انتخابی در تری دی مکس در راستای یک محور یا دو محور می‌توانید از ابزار Select and Squash استفاده کنید.

 

 

سایر مطالب سایت

طراحی کابینت ممبران (کابینت کلاسیک) چگونه است؟

طراحی کابینت ممبران (کابینت کلاسیک) چگونه است؟

طراحی کابینت ممبران یکی از جذابترین حوزه های گرافیک سه بعدی ست که با طراحی کابینت مدرن تفاوت های اساسی دارد و نیاز به سطح مهارتی بسیار بالاتری در مدلینگ آن است.استفاده از ابزارهای زیبا و پر پیچ و [...]

طراحی سه بعدی کابینت آشپزخانه در تری دی مکس

طراحی سه بعدی کابینت آشپزخانه در تری دی مکس

طراحی سه بعدی کابینت آشپزخانه طراحی سه بعدی کابینت آشپزخانه در تری دی مکس در عین اینکه یک تخصص پولساز است می تواند یک تفریح فوق العاده و جذاب برای گزران اوقات فراغت هر کسی باشد.با توجه به زقابتی [...]

نحوه کار با ابزار جابجایی (MOVE) در فتوشاپ

نحوه کار با ابزار جابجایی (MOVE) در فتوشاپ

  ابزار move tool اولین آیکون در جعبه ابزار سمت چب فتوشاپ می باشد. این ابزار جهت جا به جایی تصاویر و ناحیه های انتخاب شده مورد استفاده قرار می گیرد. کلید میانبر: V نکته: با نگه داشتن کلید [...]

تنظیمات Frame Buffer در پنجره رندر ستاپ

تنظیمات Frame Buffer در پنجره رندر ستاپ

در این مقاله به سراغ تنظیمات فریم بافر در تب vray از تنظیمات رندر وی ری در تری دی مکس خواهیم رفت و هر آنچه لازم است در مورد فریم بافر بدانید را از منبع اصلی تشریح خواهیم کرد.همانطور که در تصویر [...]