آموزش ساخت افکت بارش باران در فتوشاپ
شناسه پست: 814
بازدید: 149

افکت باران در فتوشاپ چیست؟

از فتوشاپ می توان برای ایجاد جلوه های بصری خیره کننده استفاده کرد و تصویر را مطابق با مفهوم سازنده تغییر شکل داد و هنرمندان دوبعدی و سه بعدی و ویرایشگرهای ویدئویی متعدد در استودیوهای بازی از فتوشاپ برای افزایش کیفیت بصری استفاده می کنند، شما می توانید با استفاده از فتوشاپ افکتی مانند باران را به راحتی ایجاد کنید. فتوشاپ، اما برای آن، کاربر باید با مفاهیم و مراحل مختلف درگیر در این فرآیند آشنا شود و یاد بگیرد که جلوه های دیگری مانند برف، دود، تخریب، انقباضات رنگ و تنظیمات ایجاد کند.

اموزش ساخت بارش باران در فتوشاپ

برای ایجاد افکت باران بر روی یک تصویر، انتخاب تصویر نیز برای اعمال افکت و طبیعی به نظر رسیدن اهمیت دارد. بنابراین یک تصویر مناسب برای افکت انتخاب کنید. بنابراین ما یک افکت را روی تصویر زیر اعمال می کنیم.

Step 1 Rain effect

مرحله 1: یک لایه جدید اضافه کنید

فتوشاپ را باز کنید و تصویر را بارگذاری کنید و یک لایه جدید با گزینه های موجود در گوشه پایین سمت راست اضافه کنید یا از میانبر Ctrl + Shift و N با هم استفاده کنید تا لایه جدید را در پنل لایه ها بارگذاری کنید و با دوبار کلیک کردن روی لایه جدید نام آن را تغییر دهید. باران را نام گذاری کنید تا تمام افکت ها روی آن اعمال شود.با نحوه کار با لایه ها در فتوشاپ آشنا بشید.

Rain effect Step 2

پس از اتمام تغییر نام، روی ok کلیک کنید یا وارد کنید.

Rain effect Step 1.3

مرحله 2: لایه جدید را با رنگ مشکی پر کنید

اکنون می‌خواهیم تمام اسناد خود را به لایه‌های جدید اعمال کنیم تا اصل ما امن بماند. حالا باید لایه را با رنگ مشکی پر کنیم. به قسمت Edit رفته و گزینه fill را انتخاب کنید. یک کادر محاوره ای جدید با جزئیات پر کردن ویژگی برای انتخاب باز می شود. آموزش کار با قابلیت fill را مورد مشاهده قرار دهید.

ویرایش -> پر کردن

میانبر: Shift+ F5

Rain effect Step 2.1

ما از منوی کشویی کادر گفتگوی fill برای انتخاب چندین گزینه و انتخاب سیاه از پنجره کشویی استفاده کرده ایم. با حفظ Opacity 100% و Mode به صورت Multiple به عنوان پیش فرض.

Rain effect Step 2.2

پس از انجام این کار، می بینیم که لایه کامل با رنگ سیاه مانند تصویر زیر پر شده است.Rain effect Step 2.3

مرحله سوم: فیلتر نویز را اعمال کنید

برای ایجاد یک افکت باران، از گزینه Add noise در فتوشاپ استفاده می کنیم تا قطرات سفید به صورت قطرات باران روی تصویر دیده شود. برای این کار باید از نوار منو روی Filter کلیک کرده و فلش ماوس را روی نویز قرار دهیم. با انجام این کار، زیر گزینه Noise باز می شود، افزودن نویز به لایه را انتخاب کنید.

Filter ->Noise -> Add Noise

Rain effect Step 3.1

با اضافه کردن نویز، کادر محاوره‌ای نویز باز می‌شود که در آن باید چند ویژگی را تغییر دهیم، مانند مقدار درصد باید 25٪ باشد، حالت توزیع به Gaussian، و Monochromatic Enabled.

مقدار 25٪، توزیع – گاوسی و تک رنگ فعال است.

با انجام این کار، لایه با نقطه پر می شود تا به روند بعدی ادامه دهید.

Rain effect Step 3.2

مرحله چهارم: مقیاس و پیوند عرض و ارتفاع لایه.

سپس به Edit بروید، روی transform کلیک کنید و مقیاس را انتخاب کنید. می‌توانیم چند گزینه را که در زیر نوار منو ظاهر می‌شوند، ببینیم.

Edit ->Transform -> Scale.

Rain effect Step 4.1

در نوار گزینه ها، روی پیوند (-) که بین مقادیر Width و Height قرار دارد، کلیک کنید. و بر اساس اندازه تصویر، لایه باران نقاطی را وزن می کند که با تغییر مقادیر در Width و Height می توان آنها را مقیاس کرد. مقادیر قد و وزن اغلب مورد استفاده 400/400 200/200 و غیره در صورت نیاز است. برای این تصویر، ارتفاع و عرض هر کدام را 400 می گیریم.

Rain effect Step 4.2

برای اعمال تغییرات روی علامت تیک که در گوشه سمت راست وجود دارد کلیک کنید.

 Rain effect Step 4.3

مرحله پنجم: Blend Mode را به Screen تغییر دهید

تا به حال لایه Rain که در حال ویرایش آن در حالت Blend هستیم، پس حالت را به صفحه نمایش تغییر دهید تا لایه های زیر در زیر لایه قابل مشاهده باشند. تمام رنگ مشکی یکدست ناپدید می شود و در زیر لایه، که تصویر منبع ما با قطره های رنگ سفید روی آن است، قابل مشاهده خواهد بود.

Layers -> Drop down -> Screen

Rain Effect step 5.1

مرحله ششم: لایه Rain را به Smart Object تغییر دهید

ما باید دینامیک را به قطره های سفید اضافه کنیم تا مانند باران واقعی به نظر برسند. برای این کار، خط 3 موجود در پنجره لایه در گوشه سمت راست را انتخاب کنید و روی گزینه convert to smart object  کلیک کنید.

Rain Effect step 6.1

مرحله هفتم: اعمال Motion Blur به عنوان فیلتر.

پس از اعمال شی هوشمند بر روی لایه باران، می‌توانیم یک تصویر کوچک پیش‌نمایش را ببینیم که در لایه ظاهر می‌شود.

step 7.1

به فیلترها بروید، مکان نما را روی Blur ببرید و گزینه motion blur را انتخاب کنید تا حرکت را به نقاط سفید اضافه کنید. برای اینکه قطرات باران به لایه احساس کنند.

Filter -> Blur -> Motion Blur.

step 7.3

کادر محاوره‌ای motion blur باز می‌شود، که باید به‌عنوان لحظه ریزش مورد نیاز روی تصویر پیکربندی شود. تعداد کمی از خواص هستند

زاویه: – 65 درجه

فاصله (b/w پیکسل به پیکسل): – 75 پیکسل

اینها و بر اساس ظاهر و ظاهر تصویر متنوع باشند. دو بار به صورت دستی بررسی و پیش نمایش را مشاهده کنید، سپس روی ok کلیک کنید.

step 8.1

Motion configured همانطور  که در تصویر نشان داده شده است به لایه زیر اضافه می شود، می توان آنها را با دوبار کلیک کردن بر روی جعبه محاوره ای Motion که باز می شود تغییر داد و سپس می توانیم مقادیر را مطابق با نیاز مرتب کنیم.

step 8.0

مرحله هشتم: اضافه کردن و تنظیم سطوح لایه.

برای تنظیم و کاهش میزان بارندگی و رنگ، می توان با استفاده از این گزینه، نسبت هایی مانند افکت های روشنایی و کنتراست را روی تصویر تغییر داد.

لایه Rain را انتخاب کنید و کلید Alt را در win / Option در مک از صفحه کلید فشار دهید تا لایه New Adjustment ایجاد شود. در پایین لایه پان نیز می توانیم کلیک کرده و مستقیماً آن را دریافت کنیم.

New Adjustment layers -> Level.

گزینه Use the previous layer to create a clip mask را فعال کنید.

step 8. 2

لایه تنظیم جدید برای لایه باران تنظیم سطح ایجاد می کند.

step 8.3

مرحله نهم: تنظیم نقاط لغزنده سطح

یک لایه Level جدید ایجاد می کند و با لایه باران زیر به آن مرتبط می شود. روی لایه جدید دوبار کلیک کنید تا کادر محاوره ای یک سطح باز شود.

step 9.1

ما سه نقطه برای تنظیمات سطح داریم تا با بررسی تغییراتی که در حین جابجایی اتفاق می‌افتند، اولین و آخرین نقطه (لغزنده‌های سیاه و سفید) را کمی به یکدیگر نزدیک‌تر کنیم. و سطوح را دقیقاً در محدوده مورد نیاز ثابت کنید تا بتوانیم ظاهر و احساس باران را که از زاویه ای با سرعت مشخصی دنبال می شود دریافت کنیم.

 step 9.2

ماسک سطح و تاری حرکت را می توان در هر زمان برای دریافت خروجی دقیق تنظیم کرد. هنگامی که تصویر نهایی شد، می‌توانیم آن را در jpg یا png. در صورت نیاز صادر یا ذخیره کنیم. مبتدیان برای عادت کردن به تمرینات مکرر نیاز دارند.Final image of Rain Effect

نتیجه

با اینها، ما جلوه باران یک عکس را داریم. همین مراحل را می توان برای افکت های متعدد در فتوشاپ دنبال کرد. کاربران باید گام به گام اسناد و تاثیر آنها بر یک تصویر را درک کنند تا جلوه را قبل از دریافت خروجی بگیرند. این را برای چندین تصویر امتحان کنید تا تمرین عملی داشته باشید.

مقالات پیشنهادی

این راهنمای نحوه ایجاد افکت باران در فتوشاپ است. در اینجا به نحوه ایجاد افکت باران در یک تصویر با کمک فتوشاپ می پردازیم.

سایر مطالب سایت

طراحی کابینت ممبران (کابینت کلاسیک) چگونه است؟

طراحی کابینت ممبران (کابینت کلاسیک) چگونه است؟

طراحی کابینت ممبران یکی از جذابترین حوزه های گرافیک سه بعدی ست که با طراحی کابینت مدرن تفاوت های اساسی دارد و نیاز به سطح مهارتی بسیار بالاتری در مدلینگ آن است.استفاده از ابزارهای زیبا و پر پیچ و [...]

طراحی سه بعدی کابینت آشپزخانه در تری دی مکس

طراحی سه بعدی کابینت آشپزخانه در تری دی مکس

طراحی سه بعدی کابینت آشپزخانه طراحی سه بعدی کابینت آشپزخانه در تری دی مکس در عین اینکه یک تخصص پولساز است می تواند یک تفریح فوق العاده و جذاب برای گزران اوقات فراغت هر کسی باشد.با توجه به زقابتی [...]

نحوه کار با ابزار جابجایی (MOVE) در فتوشاپ

نحوه کار با ابزار جابجایی (MOVE) در فتوشاپ

  ابزار move tool اولین آیکون در جعبه ابزار سمت چب فتوشاپ می باشد. این ابزار جهت جا به جایی تصاویر و ناحیه های انتخاب شده مورد استفاده قرار می گیرد. کلید میانبر: V نکته: با نگه داشتن کلید [...]

تنظیمات Frame Buffer در پنجره رندر ستاپ

تنظیمات Frame Buffer در پنجره رندر ستاپ

در این مقاله به سراغ تنظیمات فریم بافر در تب vray از تنظیمات رندر وی ری در تری دی مکس خواهیم رفت و هر آنچه لازم است در مورد فریم بافر بدانید را از منبع اصلی تشریح خواهیم کرد.همانطور که در تصویر [...]