شغل-چاپ-و-دیجیتال
شناسه پست: 779
بازدید: 243

با رقابتی شدن فضای کسب و کارها در کشور ، نیاز به ابزار ها و روش های تبلیغی بیش از پیش احساس می شود و هر کسب و کاری در زمینه تبلیغات کم کاری کند باید شاهد افول و از دست دادن بازار فروش خود شده و همین امر زمینه اشتغال به مشاغل پرسودی نظیر شغل چاپ و تبلیغات بصورت بنری ، پوستر ، تراکت ، بور و شور و … شده است.در این مقاله بر آنیم تا شغل چاپخانه را مورد بررسی قرار داده و با آستانه سود و سرمایه گذاری ، فرصت و چالش های این شغل بصورت دقیق آشنا شویم.

شغل چاپ و تبلیغات چیست و چه خدماتی ارائه می کند؟

این شغل به ادارات دولتی و شرکت های خصوصی و صاحبان مشاغل و حتی عموم مردم خدماتی نظیر چاچ فلکسی ، بنر ، لمینت ، تراکت ، پوستر ، بوروشور ، لیبل سی دی ، چاپ مهر ، چاپ کتاب و پایان نامه و … ارائه نموده و در ازای خدمات ارائه شده مبلغی بعنوان سود دریافت می کند.

شغل چاپ بنر و فلکسی چه کالائ خدماتی را ارائه می کند

شغل چاپ و تبلیغات خدمات متنوعی ارائه می کند که ارائه تمامی خدمات این شغل به حجم سرمایه گذاری و زیر ساخت ها و تجهیزات شما دارد.از جمله مهمترین خدماتی که این مشاغل ارائه می کنند به شرح ذیل می باشد:

۱- چاپ و نصب بیلبورد و تابلوهای تبلیغاتی:

مشاغل چاپ و تبلیغات اولین مقصد کسانی است که قصد دارند کسب و کار خود را به دیگران با روش تبلیغات محیطی معرفی کنند. هر چند شغل تابلو سازی از شغل چاپ و تبلیغات مجزا است اما صاحبان کسب و کارها قبل از رجوع به تابلوساز به مشاغلی نظیر چاپ خانه بنر و فلکسی رجوع می کنند و بیشتر اوقات آدرس تابلو سازها را از همین مراز تهیه و مراجعه می کنند.

اخذ سفارشات طراحی ، چاپ و نصب بیلبورد و تابلو تبلیغاتی ، یکی از زمینه های ثروت ساز در این شغل است و از جنبه های مختلف نظیر موارد زیر به آنان سود دهی میرساند:

 • درآمد و سود حاصل از فروش مواد و مصالح تابلوسازی(بیشتر برای شرکت های چاپ و تبلیغات با سطح سرمایه گذاری بالا قابل تصور است)
 • درآمد و سود حاصل از طراحی و تولید تابلو بیلبورد( علاوه بر شرکت های چاپ و تبلیغات ف برای سرمایه گذاران با سطح سرمایه گذاری متوسط نیز قابل تصور است)
 • درآمد و سود حاصل از طراحی بنر های مفهومی(بسته به سیاسیت های صاحبان مشاغل ، گاهی بابت طراحی هزنه ای ریافت نمی شود)
 • درآمد و سود حاصل از چاپ فلکسی یا بنر(برای افرادی که در کسب و کار خود از دستگاههای چاپ بنر بهره می برند)
 • درآمد و سود حاصل از نصب بیلبورد و تابلو های تبلیغاتی

۲-چاپ بنر ، فلکسی ، لمینت

یکی از از درآمد های سرشار شغل چاپ و تبلیغات ف از محل چاپ بنر ، فلکسی و لمینت ها کسب می شود و در صورتیکه روزانه سفارشات بالایی اخذ شود ، زمینه کسب سود بسیار بالایی ایجاد می شود.سفارشات چاپ بنر و فلکسی اقلب توسط ادارات ، صاحبان مشاغل ، مساجد و نهادهای مذهبی ارائه می گردد ، بنابراین تبیلغات و بازاریابی در این شغل می بایست روی این گروهها صورت پذیرد.

۳- چاپ انواع محصولات کاغذی

علاوه بر اجرای چاپ روی فلکسی و بنر ها ، با ارائه چاپ های کاغذی نظیر : چاپ کارت ویزیت ، چاپ کارت دعوت ، چاپ کاتالوگ ، چاپ بولتن ، پوستر ، اعلامیه ترحیم ، تراکت ، بوروشور ، لیبل سی دی ، چاپ مهر ، چاپ کتاب و پایان نامه  زمینه های درآمدی این کسب و کار می تواند ارتقا یافته و حاشیه سود قابل توجهی بدست آورید.

سرمایه مورد نیاز برای راه اندازی شغل چاپ بنرو تبلیغات

شغل چاپ بنر و تبلیغات از جمله مشاغلی است که به سرمایه بالایی نیازمند خواهد داشت و با توجه به سیاست های کاری شما ، کمیت و کیفیت تجهیزات و دستگاههای مورد استفاده در شغل چاپخانه ، موقعیت راه اندازی کسب و کار و … می تواند بسیار متغیر باشد. با این وجود سرمایه مورد نظر این کسب  و کار در زمینه های زیر مورد نیاز خواهد بود.

الف ) هزینه های رهن و اجاره دفتر کار:

 • برای راه اندازی شغل چاپخانه به یک دفتر برای اخذ سفارشات نیاز خواهید داشت که ملاقات های کاری شما در آن انجام شود و لیست خدمات خود را به مشتریان نمایش دهید.
 • مساحت این دفتر در حدود ۸ الی ۱۲ متر بصورت حداقلی و ۴۰ الی ۵۰ متری بصورت حداکثری بوده و برخی دستگاههای چاپ نظیر چاپ تراکت و دستگاه کپی در آن مورد استفاده قرار می گیرد.
 • می توان دفتر اخذ سفارشات و چاپخانه را توامان با هم راه اندازی نمود که در این صورت به مساحت بیشتری برای شروع این کار نیاز ( حداقل حدود ۶۰ متر مربع) خواهید داشت.
 • در صورتیکه قصد داشته باشید چاپخانه مجزا از دفتر کاری شما راه اندازی شود ، می توانید از شهرک های صنعتی در حومه شهرها و یا اماکن ارزان قیمت استفاده کنید و سفارشات چاپ را آنجا انجام دهید.

ب) هزینه دکوراسیون و قفسه بندی:

 • اصطلاح کوزه گر از کوزه شکسته آب می خوره در این شغل بی معنا بوده و باید بهترین دکوراسیون و تابلوهای تبلیغاتی در سر در دفتر کاری شما طراحی و استفاده شود و این چنین اعتبار خود را در این حوزه کاری افزایش می دهید.
 • تابلو های تبلیغاتی که در یک نگاه معرف حوزه کسب و کار شما باشد در هر شغلی با اهمیت است و در این شغل اهمیت صد چندان دارد.با استفاده از تابلو تبلیغاتی شیک و حرفه ای علاوه بر اینکه توجه و نگاه مشتریان بالقوه را به خود جلب می کنید ، سطح و کلاس کاری خود را نیز به رخ می کشید و می توانید سهم به سزای از مشتریان این حوزه کاری را به خود جذب کنید.
 • بسته به اینکه از چه نوع تابلو تبلیغی استفاده کنید ، میزان سرمایه گذاری شما در بخش دکوراسیون شغل چاپ و تبلیغات ، متغیر خواهد بود.انواع تابلو های تبلیغاتی قابل استفاده دز این کسب و کار به شرح ذیل می باشد:

انواع تابلوهای تبلیغاتی :

 1. تابلوهای پشت بامی
 2. تابلوهای فلکسی
 3. حروف برجسته پانچی
 4. تابلو برجسته حروف چلنیوم
 5. تابلوهای حروف برجسته چلنیوم ستاره ای
 6. تابلو حروف برجسته پلاستیک سه بعدی وکیوم
 7. تابلو های حروف استیل
 8. تابلو حروف برجسته سه بعدی

 ج: سرمایه لازم برای خرید تجهیزات شغل چاپ دیجیتال

در مقدمه معرفی شغل چاپ دیجیتال بیان نمودیم که این کسب و کار ، در زمره مشاغل با سرمایه اولیه بالاست.دستگاهها و تجهیزات مورد نیاز برای این حرفه به شرح ذیل قابل تصور است.

۱- دستگاه چاپ بنر و فلکسی:

قیمت این دستگاهها بسیار بالاست و بسته به اندازه و برند دستگاه چاپ دیجیتال بنر و فلکسی و تعداد

دستگاه-چاپ-بنر.تجهیزات شغل چاپ دیجیتال

۲- دستگاه کپی و تکثیر چاپ کاغذی

در این کسب و کار به یک دستگاه قدرتمند برای چاپ روی کاغذ در انواع سایز های استاندارد نیازمند خواهید بود.

دستگاه-کپیتجهیزات شغل چاپ دیجیتال

۳- دستگاه پرینتر و چاپگر رنگی

برای چاپ تراکت های رنگی به یک یا چند دستگاه چاپگر رنگی نیاز خواهد بود.

دستگاه-چاپگر-رنگیتجهیزات شغل چاپ دیجیتال

۴- دستگاه لیبل زن دی وی دی

یکی از زمینه های درآمدی شغل چاپ دیجیتال ، تکثیر دی وی دی و سی دی و چاپ لیبل بر روی آن ها است که در صورت ارائه این خدامت به یک دستگاه لیبل زن دی وی دی نیز نیاز خواهید داشت.

دستگاه-لیبل-زن تجهیزات شغل چاپ دیجیتال

۵- دستگاه تکثیر دی وی دی

برای رایت و تکثیر دی وی دی و سی دی به دستگاه داپلیکیتور یا تکثیر نیاز خواهید داشت که با توجه به تعداد رایتر ها و برند محصول از سطح قیمت متفاوتی برخوردار است.

دستگاه-تکثیر-دی-وی-دی تجهیزات شغل چاپ دیجیتال

۶- چند دستگاه کامپیوتر یا لب تاپ

برای آماده سازی طرح های مختلف و ارسال برای چاپ نهایی به یک تا چند دستگاه کامپیوتر و یا لب تاپ نیاز خواهید داشت.

تجهیزات شغل چاپ دیجیتال


د) هزینه مواد اولیه شغل چاپ و تبلیغات:

علاوه بر سرمایه های مورد نیاز بالا ، به مواد اولیه ای نظیر انواع کاغذ کاهی ریال کاغذ معمولی در سایز های مختلف ، کاغذ های روغنی ، رنگ دستگاههای چاپ ، مواد خام بنر ، فلکسی و لمینت و … نیاز خواهید داشت که لازم است برای شروع در تیراژ پایین تهیه شوند.

یک پیشنهاد عالی:

 • در صورتیکه سرمایه لازم برای راه اندازی چاپ دیجیتال را بطور کامل ندارید و یا اینکه سرمایه بسیار کمی دارید اما علاقه مند هستید این کسب و کار را راه اندازی کنید ، نگران نباشید .
 • شما می تواندی با حداقل امکانات تنها نسبت به راه اندازی یک دفتر کار با حداقل امکانات نظیر یک دستگاه کامپیوتر یا لب تاپ ، یک پرینتر رنگی و یک دستگاه کپی کار خود را شروع کرده و تبلیغات لازم را انجام دهید و سفارشات اخذ شده مشتریان خود را برونسپاری کنید.
 • خیلی وقت ها بصرفه تر است بجای اینکه همه خدمات چاپ را خودتان انجام دهید، آنها را به یک شرکت مجهز دیگر بسپارید.در اینصورت از خیلی از چلش های این شغل نظیر نیازمند بودن سرمایه بالا برای راه اندازی ، نیازمند بودن به کارگاه با مساحت بالا ، خطرات ناشی از استشمام مواد شیمیای و سمی ، استخدام نیروی انسانی جهت کار در چاپخانه و …در امان بوده و هیچ ریسکی نیز در کار نخواهد بود.
 • بسیاری اوقات شراکت و همکاری با دیگران به رشد و پیشرفت هر دوی شما خواهد انجامید. ضمن اینکه در بیشتر مواقع گریزی از همکاری نیست، چون خواسته های مشتریان متنوع است و توان شما محدود.

حاشیه سود شغل موبایل فروشی چقدر است؟

با عنایت به اینکه این کسب و کار از ماهیتی خدماتی برخوردار است از سطح سود دهی بالایی برخوردار بوده و میزان حاشیه سود شما در این کسب و کار بستگی بسیار زیادی به سیاست های کاری شما دارد.تنوع بالای خدمات ارائه شده توسط این شغل بر حاشیه سود بالای آن افزوده است.

حاشیه-سود شغل چاپ دیجیتال


آیا شغل چاپ دیجیتال به مهارت خاصی نیاز دارد؟

 • شغل چاپخانه دیجیتال علاوه بر مهارت های فروش و بازاریابی به مهارت های گرافیکی نسبتاً مناسبی برای طراحی انواع کارت ویژیت ، طراحی سالنامه و تقویم ، طراحی تراکت و … نیاز دارد که احاطه بر برنامه های گرافیکی نظیر فتوشاپ یکی از لازمه ها و نیازمندی های این کسب و کار پولساز است.

در صورت نیاز به کار با چاپگرهای سه بعدی ، به کار با برخی برنامه های طراحی سه بعدی نظیر ۳ds max نیاز پیدا می کنید.

بهترین مکان راه اندازی شغل چاپ دیجیتال

با توجه به اینکه یکی از مشتریان بالقوه کسب و کار چاپخانه دیجیتال و چاپ بنر ، ادارات و ارگان های دولتی و شرکت های خصوصی می باشند ، نزدیکی به محل تمرکز ادارات و بانک ها و … سبب می شود از شانس فراوانی برای اخذ سفارشات کسب و کار خود داشته باشید.

مکان-یابی-شغل چاپ دیجیتال

فرصت ها و امتیازات شغل چاپ بنر و فلکسی

فرصت ها و امتیازات این شغل در صورتیکه در بازاریابی فعالانه اقدام کنید بسیار جالب توجه است که به برخی از این فرصت ها اشاره می کنیم:

 • میزان یوددهی مناسب این کسب و کار.
 • افزایش حجم خدمات ارائه شده در تام طول سال و عدم فصلی بودن این کسب و کار.
 • در ایم الله سیاسی و انتخاباتی ظرفیت فروش بسیار بالایی برای این مشاغل ایجاد می شود.
 • تنوع خدمات بالا از خدمات فرهنگی گرفته تا خدمات اقتصادی و تبلیغاتی
 • این کسب و کار از تعطیلی مناسبی برخوردار بوده و می توان با کادر سازی مناسب ، حجم کاری کار آفرین کاهش یابد.

چالش ها و خطرات شغل چاپ بنر و فلکسی

چالش های این کسب و کار در کنار فرصت های بی نظیر آن در خورد توجه است :

 • قیمت بالای تجهیزات و دستگاههای مورد نیاز این کسب و کار که به حجم سرمایه گذاری بالایی نیاز دارد.
 • هزینه های تعمیرات و نگه داری دستگاههای مورد استفاده در شغل چاپ بنر  بسیار بالا است.
 • اشتغال در این کسب و کار برای افرادی که از بیماری های تنفسی رنج می برند بسیار خطرناک است.پس به ایمنی محیط کار توجه کامل داشته باشید.
 • در صورتیکه در بازاریابی این کسب و کار منفعلانه اقدام کنید میدان رقابت را به رقیبان خود خواهید باخت و جذب مشتریان رقبا در این شرایط به یک چالش جدی تبدیل می شود.

امیدوارم از معرفی شغل چاپ دیجیتال راضی بوده باشید.سئوالات خودتون رو در بخش دیدگاهه در پایین همین نوشتار با ما در میان بگذارید تا از طرف صاحبان این مشاغل ، پاسخ مناسب خود را دریافت نمایید.

سایر مطالب سایت

طراحی کابینت ممبران (کابینت کلاسیک) چگونه است؟

طراحی کابینت ممبران (کابینت کلاسیک) چگونه است؟

طراحی کابینت ممبران یکی از جذابترین حوزه های گرافیک سه بعدی ست که با طراحی کابینت مدرن تفاوت های اساسی دارد و نیاز به سطح مهارتی بسیار بالاتری در مدلینگ آن است.استفاده از ابزارهای زیبا و پر پیچ و [...]

طراحی سه بعدی کابینت آشپزخانه در تری دی مکس

طراحی سه بعدی کابینت آشپزخانه در تری دی مکس

طراحی سه بعدی کابینت آشپزخانه طراحی سه بعدی کابینت آشپزخانه در تری دی مکس در عین اینکه یک تخصص پولساز است می تواند یک تفریح فوق العاده و جذاب برای گزران اوقات فراغت هر کسی باشد.با توجه به زقابتی [...]

ابزار quick selection tool در فتوشاپ

ابزار quick selection tool در فتوشاپ

  در این پست از سری آموزش های رایگان مکس آموز به آموزش quick selection tool می پردازیم و به تمامی تنظیمات و جزئیات این ابزار قدرتمند در فتوشاپ اشاره کامل خواهیم کرد به گونه ای که پس از دیدن [...]

نحوه کار با ابزار جابجایی (MOVE) در فتوشاپ

نحوه کار با ابزار جابجایی (MOVE) در فتوشاپ

  ابزار move tool اولین آیکون در جعبه ابزار سمت چب فتوشاپ می باشد. این ابزار جهت جا به جایی تصاویر و ناحیه های انتخاب شده مورد استفاده قرار می گیرد. کلید میانبر: V نکته: با نگه داشتن کلید [...]

نحوه ساخت متریال پرده حریر در ویری

نحوه ساخت متریال پرده حریر در ویری

آموزش ساخت متریال شفاف و حریر گونه در وی ری در این آموزش از سری آموزش های رایگان ویری به ساخت متریال پارچه حریر در تری دی مکس توسط پلاگین قدرتمند ویری خواهیم پرداخت. ساخت متریال حریر در ویری از [...]