شناسه پست: 1690
بازدید: 116
شلوغی محیط برنامه تری دی مکس گاهی می تواند بسیار خسته کننده و آزار دهنده باشد.عناصر تشکیل دهنده یک آبجکت(نظیر ماکرویوو) ممکن است هنگام جابجایی آن از هم گسیخته شده و کنار هم قرار دادن آنها می توانید زمانبر باشد.یکی از این منو‌های کاربردی منوی Group است که با استفاده از  ابزارهای موجود در منوی Group می‌توانید عناصر و آبجکت‌های مختلف موجود در محیط تری دی مکس خود را به صورت یکپارچه دسته بندی کرده تا با انتخاب یک آبجکت دیگر عناصر و آبجکت‌های موجود در آن گروه و دسته انتخاب ‌شوند.علاوه بر انتخاب یکپارچه موضوعات گروپ شده ، عدم از هم گسیختگی عناصر تشکیل دهنده آن می توانید یک مزیت برای دستور Group در تری دی مکس باشد.

نحوه استفاده از دستور گروپ در تری دی مکس

ابتدا تمامی مواردی که قصد دارید در یک گروه یکپارچه شوند را با یکی از ابزارهای انتخاب در تری دی مکس انتخاب کنید. در ادامه از منوی اصلی روی گزینه group کلیک کنید و در منوی باز شده گزینه group را انتخاب کنید.پس از انتخاب گزینه group پنجره ای گشوده می شود که از شما نام گروه جدید را مطالبه می کند.نام مورد نظر خود را وارد کنید و روی ok کلیک کنید.پس از تبدیل شدن موضوعات متعدد به یک گروپ کادری سفید رنگ پیرامون موضوعات انتخاب شده پیدیار می شود که نشانه گروه شدن موضوعات انتخاب شده است.همچنین در پنجره Scene Explorer تری دی مکس بالای تمامی موضوعات انتخاب شده نام گروپ وارد شده به معرض نمایش در می آید.

برای خارج کردن موضوع یکپارچه شده می توانید از همان آدرس قبلی روی گزینه ungroup کلیک کنید.


تمام دستورات منوی Group در تری دی مکس

علاوه بر دستور Group دستورات دیگری در زیر مجموعه سربرگ گروپ قرار دارند که در ادامه به تشریح تمامی انها می پردازیم.

2. un group : 
دومین فرمانی که در منوی Group مشاهده می‌کنید un group است که با  استفاده از این فرمان می‌توانید تمامی عناصر و آبجکت‌هایی که در یک گروه قرار گرفته اند را از حالت Group خارج کنید تا هریک از آبجکت‌ها به صورت مجزا قابلیت انتخاب شدن و یا ویرایش را داشته باشند.
3. open :
از گزینه Open برای بازکردن موقت گروه ایجاد شده استفاده می‌کنند شما می‌توانید با انتخاب گروه و کلیک روی گزینه Open از منوی Group به صورت موقت گروه را باز کنید و تغییرات مورد نظر خود را روی آبجکت‌ها مانند جابه جایی، ویرایش ترسیمات و… اعمال کنید و پس از اعمال تغییرات مجددا گروه را ببندید.

4.  close :
از گزینهClose  زمانی می‌توانید استفاده ‌کنید که جهت اعمال تغییرات به صورت موقت گروه را باز کرده باشید. این فرمان باعث بسته شدن گروهی می‌شود که با دستور Open باز کرده اید.
5. Attach:
از گزینه Attach جهت افزودن یک عنصر و یا یک آبجکت به یک گروه استفاده می‌شود برای این کار کافیست آبجکت مورد نظر را انتخاب کنید و از منوی Group روی گزینه Attach کلیک کنید سپس گروه مورد نظر خود را جهت افزودن آبجکت انتخاب کنید.

6. Detach: 
گزینه Detach کاربردی عکس با فرمان Attach دارد و برای کسر نمودن یک عنصر از یک گروه استفاده می‌شود برای انجام این کار ابتدا با استفاده از گزینه Open گروه را باز کنید و عنصر مورد نظر را انتخاب کنید و گزینه Detach را بزنید تا آبجکت مورد نظر از گروه کسر شود.

Explode در تری دی مکس

7. Explode:
فرمان Explode و Un Group کاربردی نسبتا مشابه با یک دیگر دارند ولی با این تفاوت که با انتخاب گزینه Explode تمامی گروه‌های فرعی و اصلی ایجاد شده از حالت Group خارج خواهند شد برای مثال فرض کنید شما چند آبجکت را انتخاب کرده و با انتخاب یک گروه، گروهی جدید ایجاد می‌کنید حالا اگر گروه ایجاد شده را انتخاب کنید و روی گزینه Explode کلیک کنید تمام گروه های تو در تو از حالت Group خارج می‌شود.

سایر مطالب سایت

طراحی کابینت ممبران (کابینت کلاسیک) چگونه است؟

طراحی کابینت ممبران (کابینت کلاسیک) چگونه است؟

طراحی کابینت ممبران یکی از جذابترین حوزه های گرافیک سه بعدی ست که با طراحی کابینت مدرن تفاوت های اساسی دارد و نیاز به سطح مهارتی بسیار بالاتری در مدلینگ آن است.استفاده از ابزارهای زیبا و پر پیچ و [...]

طراحی سه بعدی کابینت آشپزخانه در تری دی مکس

طراحی سه بعدی کابینت آشپزخانه در تری دی مکس

طراحی سه بعدی کابینت آشپزخانه طراحی سه بعدی کابینت آشپزخانه در تری دی مکس در عین اینکه یک تخصص پولساز است می تواند یک تفریح فوق العاده و جذاب برای گزران اوقات فراغت هر کسی باشد.با توجه به زقابتی [...]

ابزار quick selection tool در فتوشاپ

ابزار quick selection tool در فتوشاپ

  در این پست از سری آموزش های رایگان مکس آموز به آموزش quick selection tool می پردازیم و به تمامی تنظیمات و جزئیات این ابزار قدرتمند در فتوشاپ اشاره کامل خواهیم کرد به گونه ای که پس از دیدن [...]

نحوه کار با ابزار جابجایی (MOVE) در فتوشاپ

نحوه کار با ابزار جابجایی (MOVE) در فتوشاپ

  ابزار move tool اولین آیکون در جعبه ابزار سمت چب فتوشاپ می باشد. این ابزار جهت جا به جایی تصاویر و ناحیه های انتخاب شده مورد استفاده قرار می گیرد. کلید میانبر: V نکته: با نگه داشتن کلید [...]

نحوه ساخت متریال پرده حریر در ویری

نحوه ساخت متریال پرده حریر در ویری

آموزش ساخت متریال شفاف و حریر گونه در وی ری در این آموزش از سری آموزش های رایگان ویری به ساخت متریال پارچه حریر در تری دی مکس توسط پلاگین قدرتمند ویری خواهیم پرداخت. ساخت متریال حریر در ویری از [...]