آموزش-نحوه-اکسترود-در-تری-دی-مکس
شناسه پست: 785
بازدید: 244

Extrude در تری دی مکس

3Ds Max یک نرم‌افزار حرفه‌ای طراحی رایانه سه بعدی است که برای ایجاد انیمیشن‌های سه بعدی، بازی‌ها، مدل‌ها، تصاویر و غیره استفاده می‌شود و نقش عمده‌ای در کار توسعه‌دهندگان بازی‌های ویدیویی، استودیوهای فیلم و تلویزیون دارد. Extrude یک بخش بسیار اساسی از مدل سازی اشکال سه بعدی در نرم افزار 3ds max است. این بخشی از دستور اصلاح کننده نرم افزار 3Ds max است و پس از ترسیم هر شکل دو بعدی برای ایجاد تغییرات استفاده می شود. اصلاح کننده Extrude عمدتا برای ایجاد اشکال سه بعدی از اشکال دو بعدی استفاده می شود.

مراحل یادگیری اکسپلود در تری دی مکس

اصلاح کننده Extrude یک دید واقعی از مدل ما می دهد. در اینجا نحوه استفاده از اصلاح کننده Extrude را در پروژه خود به صورت مرحله به مرحله یاد خواهید گرفت. بیایید آموزش خود را به روشی بسیار جالب شروع کنیم.

در نرم افزار 3Ds max چهار ناحیه کار وجود دارد که عبارتند از نمای بالا، نمای جلو، نمای چپ و آخرین مورد نمای پرسپکتیو است. ما می توانیم هر زمان که بخواهیم هر یک از آنها را برای طراحی مدل خود انتخاب کنیم.

3Ds Max Extrude 1

  • ما در اینجا چند شکل 2 بعدی را ترسیم خواهیم کرد. برای ترسیم شکل دو بعدی، به پنل مشترک می روم.

3Ds Max Extrude 2

  • روی تب Shapes در پنل مشترک کلیک کنید.

3Ds Max Extrude 3

ما در اینجا با گرفتن دستور شکل دو بعدی از command panel ، برخی از شکل های دو بعدی را ترسیم می کنیم. شما می توانید هر شکلی را برای یادگیری خود بکشید. برای مشاهده بهتر در تمام صفحه، Alt+W را روی صفحه کلید فشار دهید.3Ds Max Extrude 4

اکنون در هر نقطه از شبکه نمای بالا کلیک می کنم. می توانید روی کمربند یا خارج از کمربند کلیک کنید تا شکل 2 بعدی خود را بکشید و نشانگر ماوس را بکشید تا طول و عرض به شکل مطابق با پارامتر آن داده شود، برای خروج از آن کلیک چپ کنید و برای خروج از دستور کلیک راست کنید.

3Ds Max Extrude 5ما دو نوع مختلف اکسترود را در اینجا خواهیم دید، اولی که به شکل 2 بعدی بسته و دومی به شکل 2 بعدی باز است همانطور که در تصویر بالا ترسیم می کنم. برای اکسترود کردن، شیئی را که می خواهید اکسترود کنید، انتخاب کنید. من به شما در همه شی را یکی یکی نشان خواهم داد. روی دکمه modify tab پنل مشترک کلیک کنید.

3Ds Max Extrude 6

من مستطیل را انتخاب می کنم و سپس روی دکمه modify tab پانل مشترک کلیک می کنم. روی گزینه modify list کلیک کنید، یک برگه کشویی باز می شود.

3Ds Max Extrude 7

در این تب، ما انواع مختلفی از دستورات اصلاح را داریم. برای دستور اکسترود، دکمه E را روی صفحه کلید فشار دهید، یا می‌توانید با نشانگر ماوس برای اکسترود کردن به پایین اسکرول کنید. بر روی Extrude کلیک کنید.

3Ds Max Extrude 8

می توانید اثر اکسترود را در نمای پرسپکتیو مشاهده کنید. با فشار دادن Alt +W روی صفحه‌کلید و دوباره Alt + W برای تمام‌صفحه، به نمای پرسپکتیو بروید.

perspective view port

در اینجا در قسمت پارامترها، می‌توانیم ارتفاع را با داده‌های مثبت و داده‌های منهای به این مستطیل بدهیم تا شکل سه‌بعدی به آن بدهیم. برای تغییر داده ها، می توانید به صورت دستی هر داده ای را وارد کنید یا فقط به آن داده ای که می خواهید تغییر دهید بروید و روی دکمه فلش کوچک آن داده کلیک کنید و با نگه داشتن کلیک در نشانگر ماوس را بکشید و در جهت بالا بکشید تا مقدار را افزایش دهید. مقدار و جهت نزولی برای داده های منفی/کاهش یافته.perspective view port 2

در قسمت پارامتر یک پارامتر Segment داریم. ما می‌توانیم بخش‌های زیادی را به شکل سه بعدی خود بدهیم. بخش ها به مدل سازی اشکال سه بعدی کمک می کنند. برای اعمال یک قطعه، داده های جعبه سگمنت را تغییر دهید. اگر به داده ها عدد 5 بدهم، 5 بخش در شی ما وجود خواهد داشت و برای مشاهده قطعه در شی، F4 را روی صفحه کلید فشار دهید.perspective view port 3

یا بر روی گزینه پیش فرض سایه زدن در گوشه سمت چپ بالای شکل کار کلیک کنید. یک کادر کشویی باز می شود. فرم گزینه Edges Faces را در اینجا انتخاب کنید تا بخش را در آن شی ببینید.

extrude effect in perspective view port 4

به همین ترتیب می توانید با انجام همین مراحل به اجسام دیگر اکستروژن بدهید.

extrude effect in perspective view port 5

در اینجا می بینید که همه اجسام بسته دارای یک نوع اکسترود هستند، اما ما فقط روی دیوار آن شکل به شکل باز اکسترود کرده ایم. این تفاوت اصلی در استفاده از اکسترود در اشکال بسته و باز 2 بعدی است. ما می توانیم اصلاح کننده اکسترود را از هر شی حذف کنیم. برای حذف اکسترود از آن جسم. شی را انتخاب کنید. از گزینه stack به قسمت move modifier بروید و روی آن کلیک کنید تا حذف شود.

extrude effect in perspective view port 6

در اینجا می توانیم اکسترود هر شی 3 بعدی را برای اشکال دو بعدی دیگر با همان پارامترها کپی کنیم. به بخش پارامتر بروید و روی شی اکسترود شده برای کپی اکستروژن کلیک کنید. همانطور که در تصویر زیر نشان داده شده است روی extrude کلیک کنید.extrude effect in perspective view port 7

حالا گزینه extrude را با نگه داشتن آن با کلیک چپ ماوس بکشید و آن را به شکل 2 بعدی که می خواهید همان اکسترود را در آن اعمال کنید، رها کنید.

extrude effect in perspective view port 8

  • اکنون آن شکل 2d نیز دارای همان نوع اکسترود با همان پارامترها است.

extrude effect in perspective view port 9

ما در اینجا در قسمت پارامتر یک گزینه Capping داریم. ما در اینجا دو نوع پارامتر داریم Cap Start و Cap End. با گزینه Cap Start، می‌توانیم صفحه بالا/شروع هر شکل سه بعدی را خاموش کنیم. علامت کادر شروع کلاهی را برای خارج کردن وجه بالا بردارید و روی صفحه بالایی علامت بزنید.

extrude effect in perspective view port 10

با گزینه Cap End، می‌توانیم صفحه پایین/انتهای هر شکل سه بعدی را خاموش کنیم. علامت کادر انتهای کلاهک را برای خارج کردن وجه پایین بردارید و روی صفحه پایین علامت بزنید.

extrude effect in perspective view port 11

اینها اصول اولیه اصلاح کننده اکسترود در مدل سازی 3ds max شکل سه بعدی است. شما می توانید از این اصلاح کننده اکسترود در ساخت انواع مدل سازی مانند ایجاد مدل اتاق ها، سقف های پاییزی و … استفاده کنید. به راحتی می توانید متوجه شوید که اکستروژن دستور اصلی ایجاد هر شکل سه بعدی در مدل شما است.

نتیجه

پس از نگاهی به اصلاح کننده Extrude نرم افزار 3Ds max با من، کمک بزرگی در مدل سازی شی خود در طول کار پروژه خود خواهید یافت. اکسترود به شکل 2 بعدی شما ظاهری سه بعدی می دهد و وقتی به شکل 2 بعدی خود اکسترود می دهید، تاثیرگذاری آن بیشتر و بیشتر می شود. پس از اطلاع از اصلاح کننده اکسترودر، در مرحله بعدی منطقه مدل سازی در 3ds max اقدام خواهید کرد.این راهنمای حجم سازی در تری دی مکس است. در اینجا بحث می کنیم که چگونه اصلاح کننده Extrude عمدتاً برای ایجاد اشکال سه بعدی به شی از اشکال دو بعدی استفاده می شود. همچنین می توانید برای کسب اطلاعات بیشتر به سایر مقالات مرتبط ما نیز نگاه کنید –

سایر مطالب سایت

طراحی کابینت ممبران (کابینت کلاسیک) چگونه است؟

طراحی کابینت ممبران (کابینت کلاسیک) چگونه است؟

طراحی کابینت ممبران یکی از جذابترین حوزه های گرافیک سه بعدی ست که با طراحی کابینت مدرن تفاوت های اساسی دارد و نیاز به سطح مهارتی بسیار بالاتری در مدلینگ آن است.استفاده از ابزارهای زیبا و پر پیچ و [...]

طراحی سه بعدی کابینت آشپزخانه در تری دی مکس

طراحی سه بعدی کابینت آشپزخانه در تری دی مکس

طراحی سه بعدی کابینت آشپزخانه طراحی سه بعدی کابینت آشپزخانه در تری دی مکس در عین اینکه یک تخصص پولساز است می تواند یک تفریح فوق العاده و جذاب برای گزران اوقات فراغت هر کسی باشد.با توجه به زقابتی [...]

نحوه کار با ابزار جابجایی (MOVE) در فتوشاپ

نحوه کار با ابزار جابجایی (MOVE) در فتوشاپ

  ابزار move tool اولین آیکون در جعبه ابزار سمت چب فتوشاپ می باشد. این ابزار جهت جا به جایی تصاویر و ناحیه های انتخاب شده مورد استفاده قرار می گیرد. کلید میانبر: V نکته: با نگه داشتن کلید [...]

تنظیمات Frame Buffer در پنجره رندر ستاپ

تنظیمات Frame Buffer در پنجره رندر ستاپ

در این مقاله به سراغ تنظیمات فریم بافر در تب vray از تنظیمات رندر وی ری در تری دی مکس خواهیم رفت و هر آنچه لازم است در مورد فریم بافر بدانید را از منبع اصلی تشریح خواهیم کرد.همانطور که در تصویر [...]