Featured Video Play Icon
شناسه پست: 781
بازدید: 230

مقدمه ای بر اموزش مدلسازی ماشین با تری دی مکس

تری دی مکس یک نرم افزار حرفه ای طراحی کامپیوتری سه بعدی است که برای ساخت انیمیشن های سه بعدی، بازی ها، مدل ها، تصاویر و … استفاده می شود. مدل سازی خودرو در تری دی مکس قسمت جالب و ابتدایی این نرم افزار است. زمانی که دانشی در زمینه مدل سازی خودرو به دست آوردیم، قادر خواهیم بود نوع متفاوتی از مدل خودرو ایجاد کنیم.

چگونه واحد را در مدلسازی خودرو در 3ds Max تنظیم کنیم؟

مراحل زیر برای تنظیم واحدها برای مدل سازی خودرو آمده است:

مرحله 1: اول از همه، ما واحدها را بر اساس نیاز خود تنظیم می کنیم. برای تنظیم واحدها به دکمه سفارشی سازی در گوشه بالا بروید.

set unit (Car Modeling in 3ds Max)

مرحله ۲: روی گزینه Units Setup کلیک کنید.

unit setup (Car Modeling in 3ds Max)

مرحله ۳: کادر محاوره‌ای باز می‌شود که دو گزینه برای تنظیم واحد دارد.

unit setup box (Car Modeling in 3ds Max)

مرحله ۴: متریک، برای تنظیم واحد در متر، سانتی‌متر و غیره.

metric (Car Modeling in 3ds Max)

مرحله 5: و دیگری استاندارد ایالات متحده برای تنظیم واحدها در فوت و اینچ است.

us standard (Car Modeling in 3ds Max)

مرحله 6: ما در اینجا یک گزینه مرحله واحد سیستم داریم. ما به طور کلی واحد آن را بر حسب اینچ می گیریم زیرا وقتی هر مدل دیگری را در پروژه وارد می کنیم، هیچ تغییری در واحد مدل وارداتی ایجاد نمی شود. اکنون Ok را فشار دهید تا واحد تنظیم شود.

unit in inches (Car Modeling in 3ds Max)

مدلسازی ماشین با تری دی مکس

مدلسازی خودرو، دیدی واقع بینانه از طراحی خودروی ما می دهد. بیایید نحوه ایجاد یک مدل ماشین را گام به گام بیاموزیم.

مرحله 1: در نرم‌افزار 3D max چهار ناحیه کار وجود دارد که عبارتند از نمای بالا، نمای جلو، نمای چپ و آخرین مورد نمای پرسپکتیو است. ما می توانیم هر یک از آنها را برای طراحی مدل شما در هر زمان انتخاب کنیم.

viewports

مرحله ۲: اول از همه، ما به طرحی دوبعدی (بلو پرینت) از مدل خودرو برای مدل‌سازی خودرو نیاز داریم. آن را از اینترنت دانلود کنید، اکنون علامت تیک را روی واحد عمومی در واحد تنظیم شده قرار دهید تا مشکلی از واحدها وجود نداشته باشد.

generic unit

مرحله 3: اکنون با فشار دادن دکمه G روی صفحه‌کلید، پلین را از یک پانل مشترک با همان اندازه طرح اولیه از کمربند خارج کنید. سه صفحه عمود بر هم می سازیم. با تنظیم آنها در 90 درجه یک کپی از صفحه ترسیم می شود و آن را 90 درجه می چرخاند. برای دادن 90 درجه، روی نماد چرخش راست کلیک کنید. یک کادر محاوره ای باز می شود که 90 را به عنوان زاویه محور آن صفحه نشان می دهد.

draw plane 90 degree

مرحله 4: آن را برای سایر پلان ها تکرار کنید.

draw same

مرحله 5: M را فشار دهید تا طرح اولیه را به این صفحه اختصاص دهید. دایره را برای اختصاص طرح در اینجا انتخاب کنید. روی گزینه None tab از تب diffuse کلیک کنید.

select circle

مرحله 6: کادر محاوره‌ای باز می‌شود. روی Bitmap کلیک کنید، ok را با دکمه ok tab این کادر محاوره ای فشار دهید.

bitmap option

مرحله ۷: کادر محاوره‌ای برای انتخاب همه نماهای طرح اولیه باز می‌شود: نمای بالا، نمای سمت چپ از اینجا یکی یکی.choose all view

مرحله 8: اکنون این طرح را در همه صفحات یک به یک اختصاص دهید. در اینجا نحوه اختصاص یک نقشه به پلین را نشان خواهم داد. اول از همه، من یک طرح اولیه نمای بالا را اختصاص می دهم. صفحه بالا را با کلیک بر روی آن انتخاب کنید.

assign top view

مرحله 9: روی نقشه نمای بالا در کادر ویرایشگر Material کلیک کنید. روی تب انتخاب assign در این کادر کلیک کنید تا یک طرح در این صفحه اختصاص دهید.material editor box

مرحله 10: سپس روی Shaded Material در برگه viewport این کادر کلیک کنید.

shaded material

مراحل مشابهی را برای اعمال دیگری در نماهای طرح انجام دهید.

مرحله ۱۱: اگر طرح اولیه در زاویه مناسبی با پلین قرار ندارد، زاویه آن را مطابق با صفحه تنظیم کنید. من آن را 90 درجه می دهم تا در پلان من تنظیم شود.

set 90 degree

مرحله 12: اکنون، همه طرح‌ها را در محور خود مانند من برگردانید.

blue print in axis

مرحله 13: اکنون همه طرح‌ها را انتخاب کنید و از دکمه ماوس در هر نقطه از فضای کاری کلیک راست کنید. یک لیست کشویی باز خواهد شد. روی ویژگی شی کلیک کنید.select object property

مرحله 14: دوباره، کادر محاوره‌ای باز می‌شود، روی کادر Freeze کلیک کنید تا همه طرح‌ها در جای خود ثابت شوند تا مشکلی در مدل‌سازی ایجاد نشود و علامت کادر گزینه Show frozen in Grey را علامت بزنید. در غیر این صورت، طرح اولیه قابل مشاهده نخواهد بود.

freeze box

مرحله 15: یک پلان در نمای بالا بگیرید و آن را به پلی تبدیل کنید. برای تبدیل آن به پلی روی پلان کشیده شده کلیک راست کنید. یک لیست کشویی باز می شود، تبدیل به گزینه، و گزینه تبدیل به پلی را در اینجا انتخاب کنید.

convert poly

مرحله ۱۶: برای درک بهتر، Alt + X را روی صفحه‌کلید فشار دهید. شفاف به معنای شفاف کردن هواپیما است.

plane transparent

مرحله هفدهم: اکنون از اینجا روی Vertex کلیک کنید و پلان را بر اساس یک طرح اولیه تنظیم کنید و در نمای بالا، من برای تنظیم هواپیما بر اساس یک نقشه، محور را در جهت چپ به راست حرکت می‌دهم.

select vertex (Car Modeling in 3ds Max)

مرحله 18: بنابراین باید نقاط محوری را در جهت بالا به پایین حرکت دهید تا شکل صفحه را در نمای چپ ایجاد کنید در غیر این صورت در مدل‌سازی مشکل ایجاد می‌کند.

move pivot (Car Modeling in 3ds Max)

مرحله 19: اکنون یک قطعه در صفحه می‌دهیم تا بتوان صفحه را منحنی کرد و از اینجا گزینه لبه را انتخاب کرد.

select edge (Car Modeling in 3ds Max)

مرحله 20: اکنون روی ناحیه کاری کلیک راست کنید، از اینجا روی گزینه اتصال کلیک کنید.

connect from working area

مرحله ۲۱: اکنون یک بخش از اینجا بدهید.

segment (Car Modeling in 3ds Max)

مرحله ۲۲: به این ترتیب، می‌توانید تمام قسمت‌های خودرو را طراحی کنید.

final result (Car Modeling in 3ds Max)

نتیجه

یه نگاهی به خودت بنداز، تو نرم افزار تری دی مکس دانش اولیه مدل سازی ماشین رو داری و پایه ات الان مشخصه. با انجام مراحل آموزشی ما می توانید به راحتی هر مدل ماشینی را پس از کمی تمرین روی آن بسازید. اکنون کسب تخصص در این موضوع برای شما کار آسانی می شود.

این راهنمای مدلسازی خودرو در 3ds Max است. در اینجا به نحوه تنظیم واحدها و طراحی مدل ماشین در 3ds max می پردازیم. برای کسب اطلاعات بیشتر می توانید سایر مقالات مرتبط ما را نیز مرور کنید

سایر مطالب سایت

طراحی کابینت ممبران (کابینت کلاسیک) چگونه است؟

طراحی کابینت ممبران (کابینت کلاسیک) چگونه است؟

طراحی کابینت ممبران یکی از جذابترین حوزه های گرافیک سه بعدی ست که با طراحی کابینت مدرن تفاوت های اساسی دارد و نیاز به سطح مهارتی بسیار بالاتری در مدلینگ آن است.استفاده از ابزارهای زیبا و پر پیچ و [...]

طراحی سه بعدی کابینت آشپزخانه در تری دی مکس

طراحی سه بعدی کابینت آشپزخانه در تری دی مکس

طراحی سه بعدی کابینت آشپزخانه طراحی سه بعدی کابینت آشپزخانه در تری دی مکس در عین اینکه یک تخصص پولساز است می تواند یک تفریح فوق العاده و جذاب برای گزران اوقات فراغت هر کسی باشد.با توجه به زقابتی [...]

نحوه کار با ابزار جابجایی (MOVE) در فتوشاپ

نحوه کار با ابزار جابجایی (MOVE) در فتوشاپ

  ابزار move tool اولین آیکون در جعبه ابزار سمت چب فتوشاپ می باشد. این ابزار جهت جا به جایی تصاویر و ناحیه های انتخاب شده مورد استفاده قرار می گیرد. کلید میانبر: V نکته: با نگه داشتن کلید [...]

تنظیمات Frame Buffer در پنجره رندر ستاپ

تنظیمات Frame Buffer در پنجره رندر ستاپ

در این مقاله به سراغ تنظیمات فریم بافر در تب vray از تنظیمات رندر وی ری در تری دی مکس خواهیم رفت و هر آنچه لازم است در مورد فریم بافر بدانید را از منبع اصلی تشریح خواهیم کرد.همانطور که در تصویر [...]