آموزش متحرک سازی کاراکتر در تری دی مکس
شناسه پست: 1069
بازدید: 169

معرفی Biped در 3ds Max

تری دی مکس یک نرم افزار حرفه ای طراحی رایانه سه بعدی است که در ساخت انیمیشن های سه بعدی، بازی ها، مدل ها، تصاویر و غیره استفاده می شود و نقش عمده ای در کار توسعه دهندگان بازی های ویدیویی، استودیوهای فیلم و تلویزیون ایفا می کند. Biped  قسمت اصلی انیمیشن در نرم افزار 3D max است. Biped در 3ds Max به قسمت‌هایی از شخصیت در مدل‌سازی شخصیت حرکت می‌دهد و آن را به دنیای واقعی متصل می‌کند. با دستور Biped می‌توانیم نتیجه عملکرد مدل خود را در دنیای واقعی بررسی کنیم و می‌توانیم چندین بار تغییراتی ایجاد کنیم تا زمانی که بهترین نتیجه را از مدل خود در پروژه خود یا مطابق با نیاز مشتری به دست آوریم.

 

استفاده از Biped برای متحرک سازی کارکتر

Biped دیدی واقع بینانه از مدل ما می دهد. در اینجا یاد خواهید گرفت که چگونه با استفاده از Biped در پروژه خود گام به گام انیمیشن بدهید. بیایید آموزش خود را به روشی بسیار جالب شروع کنیم.

مرحله 1: در نرم‌افزار 3ds max چهار قسمت نمای وجود دارد که عبارتند از نمای بالا، نمای جلو، نمای چپ و آخرین مورد، نمای پرسپکتیو است. ما می توانیم هر زمان که بخواهیم هر یک از آنها را برای طراحی مدل خود انتخاب کنیم.

Biped in 3ds Max - four viewports

مرحله 2: برای یادگیری Biped در 3ds max، فقط همان مراحلی را که من انجام می‌دهم دنبال کنید. اول از همه، به common panel می‌رویم و روی تب Systems کلیک می‌کنیم و دوباره روی برگه Biped کلیک می‌کنیم.common panel in biped 3d max

مرحله 3: من در هر نقطه از شبکه نمای پرسپکتیو کلیک می‌کنم. می توانید روی کمربند یا خارج از کمربند کلیک کنید تا Biped خود را بکشید. شما می توانید در هر نمایی طراحی کنید. اول، دو روش با کشیدن نشانگر ماوس در جهت بالا، یعنی ارتفاع وجود دارد.Biped in 3ds Max - First method

مرحله 4: و دوم موقعیت است. با این روش می توانید با کلیک بر روی آن موقعیت، آن را در هر موقعیتی قرار دهید.

Biped in 3ds max - second position method

مرحله 5: اکنون در اینجا گزینه Body type را داریم – از اینجا می‌توانیم Biped خود را در انواع مختلف بدن تغییر دهیم که عبارتند از:

اسکلت

Biped in 3ds Max - skeleton body parts

  • Male

male body part

  • Female

female body part

  • Classic

classic body type

شما می توانید هر یک از آنها را برای شخصیت Biped انتخاب کنید.

مرحله 6: ما در اینجا پارامترهای دیگری مربوط به مفصل بدن داریم که عبارتند از: پیوندهای گردن – می‌توانیم با تغییر پارامتر آن را افزایش دهیم. اگر 4 بدهیم، آنگاه چهار مفصل در مفاصل پیوند گردن وجود خواهد داشت، یعنی می‌توانیم در طول انیمیشن چرخش را به دور این مفصل بدهیم.

.

body joint parameters

مرحله ۷: پیوندهای ستون فقرات. می توانیم با تغییر پارامتر آن را افزایش دهیم. اگر 6 را به عنوان داده بدهیم، 6 مفصل در پیوند نخاع وجود خواهد داشت.

spinal link in biped

مرحله ۸: برای پیوندهای پا، می‌توانیم حداکثر ۴ پیوند و حداقل ۳ پیوند در مفصل پا ارائه دهیم.

Leg links in 3ds

مرحله 9: اگر بخواهیم می توانیم با تنظیم پارامترها در لینک های دم به کاراکتر خود دم بدهیم.

tail link to characters

مرحله 10: اگر بخواهیم می توانیم به شخصیت خود دم اسبی بدهیم. دو گزینه دم اسبی وجود دارد، پیوند دم اسبی1 و پیوند دم اسبی 2. ما می‌توانیم دو پیوند متفاوت در یک دم اسبی از شخصیت خود بدهیم.

Ponytail to our character

مرحله ۱۱: می‌توانیم تعداد انگشتان کاراکترمان را کم یا زیاد کنیم، یعنی اگر در پارامتر ۴ انگشت بدهیم، در بازوی کاراکتر ما چهار انگشت وجود خواهد داشت. به گفته خود شما می توانید حداکثر 5 و حداقل 1 انگشت به شخصیت های خود بدهید.

give finger to character

مرحله ۱۲: در اینجا، برای دادن انگشت پا به شخصیت خود، از گزینه Toes در اینجا استفاده می‌کنیم و می‌توانیم حداکثر ۵ و حداقل ۱ انگشت پا (انگشت) به شخصیت خود بدهیم.

Toe option to our character

مرحله 13: با استفاده از گزینه toes links می‌توانیم در انگشتان پا مفاصل ایجاد کنیم. ما می توانیم حداکثر 3 یا حداقل 1 لینک در اینجا بدهیم.

toes link option

مرحله 14: ما از این پیوندها برای جابجایی و چرخش تک تک قسمت های انیمیشن شخصیت خود استفاده می کنیم. اکنون، هنگامی که به انیمیشن و تجهیز شخصیت خود با Biped روی می آورید، ما باید برای اصلاح در Biped ترسیم شده شما حرکت کنیم.

rigging your character

مرحله 15: اکنون برای مشاهده بهتر به حالت تمام صفحه نمای پرسپکتیو می رویم. بعد از کلیک روی حالت نمای پرسپکتیو، Alt+ W را برای تمام صفحه فشار دهید.

perspective viewport mode

مرحله ۱۶: در برگه Biped ، انواع مختلفی از پارامترها داریم. بیایید نگاهی به آن بیندازیم. اکنون Biped ترسیم شده خود را انتخاب می کنیم و سپس بر روی زبانه حرکت پنل مشترک کلیک می کنیم.

types of parameters

مرحله 17: ما در اینجا در بخش Biped نوع متفاوتی از پارامتر داریم. ما می توانیم تمام این پارامتر را با توجه به نیاز خود تنظیم کنیم. شما می توانید تمام پارامترها را در تصویر زیر مشاهده کنید.

setting parameters

مرحله 18: ما نمی‌توانیم کل Biped خود را با گزینه متحرک معمولی حرکت دهیم. برای حرکت Biped به گزینه Track Selection پارامتر Biped در یک پنل مشترک می رویم.

Track selection option

مرحله 19: در اینجا، گزینه Body Horizontal را برای حرکت در جهت افقی منتقل کرده‌ایم. برای حرکت در جهت افقی، روی تب Body Horizontal کلیک کنید و نشانگر ماوس را در آن جهت بکشید تا حرکت کنید.

Body Horizontal tab

مرحله ۲۰: گزینه Body Vertical برای حرکت در جهت عمودی. برای حرکت در جهت عمودی، روی زبانه Body vertical کلیک کنید و نشانگر ماوس را در آن جهت بکشید تا حرکت کنید.

Body vertical tab

مرحله ۲۱: گزینه Body Rotate برای چرخش در یک حرکت دایره‌ای. برای چرخش به صورت دایره ای، روی زبانه Body Rotate کلیک کنید و بدنه را مطابق با خود در صفحه X، Y و Z بچرخانید.

use body rotater (Biped in 3ds Max)

مرحله ۲۲: می‌توانید با انتخاب آن قسمت، هر قسمت از Biped را بچرخانید. برای انتخاب آن قسمت بر روی آن قسمت کلیک کرده و در نقطه دلخواه خود در صفحه X,Y,Z بچرخانید.

rotate single body part (Biped in 3ds Max)

مرحله 23: برای حرکت دادن یک قسمت از بدن در مفصل، فقط باید روی آن قسمت بدن کلیک کنید و روی فرمان حرکت عادی 3ds max که در دو گوشه سمت چپ وجود دارد کلیک کنید و آن قسمت را در X، Y حرکت دهید. ، صفحه های Z که می خواهید با کشیدن نشانگر ماوس در آنها حرکت کنید.

make normal moves (Biped in 3ds Max)

اینها پارامتر اصلی Biped هستند. با استفاده از این پارامتر می توانید آن را با توجه به شخصیت مدل خود تنظیم کنید.

به این ترتیب می توانید به راحتی مدل خود را با Biped برای هر هدفی متحرک سازی و تجهیز کنید. پس از فرمان بر روی Biped ، آینده شما به سمت یک طراح شخصیت در صنایع بازی و همچنین در صنایع انیمیشن سازی شخصیت های کارتونی خواهد رفت. پس از یادگیری Biped از این آموزش، در حین انیمیشن شخصیت شما با Biped سرگرمی بسیار خوبی خواهیم داشت.

سایر مطالب سایت

طراحی کابینت ممبران (کابینت کلاسیک) چگونه است؟

طراحی کابینت ممبران (کابینت کلاسیک) چگونه است؟

طراحی کابینت ممبران یکی از جذابترین حوزه های گرافیک سه بعدی ست که با طراحی کابینت مدرن تفاوت های اساسی دارد و نیاز به سطح مهارتی بسیار بالاتری در مدلینگ آن است.استفاده از ابزارهای زیبا و پر پیچ و [...]

طراحی سه بعدی کابینت آشپزخانه در تری دی مکس

طراحی سه بعدی کابینت آشپزخانه در تری دی مکس

طراحی سه بعدی کابینت آشپزخانه طراحی سه بعدی کابینت آشپزخانه در تری دی مکس در عین اینکه یک تخصص پولساز است می تواند یک تفریح فوق العاده و جذاب برای گزران اوقات فراغت هر کسی باشد.با توجه به زقابتی [...]

نحوه کار با ابزار جابجایی (MOVE) در فتوشاپ

نحوه کار با ابزار جابجایی (MOVE) در فتوشاپ

  ابزار move tool اولین آیکون در جعبه ابزار سمت چب فتوشاپ می باشد. این ابزار جهت جا به جایی تصاویر و ناحیه های انتخاب شده مورد استفاده قرار می گیرد. کلید میانبر: V نکته: با نگه داشتن کلید [...]

تنظیمات Frame Buffer در پنجره رندر ستاپ

تنظیمات Frame Buffer در پنجره رندر ستاپ

در این مقاله به سراغ تنظیمات فریم بافر در تب vray از تنظیمات رندر وی ری در تری دی مکس خواهیم رفت و هر آنچه لازم است در مورد فریم بافر بدانید را از منبع اصلی تشریح خواهیم کرد.همانطور که در تصویر [...]