شناسه پست: 433
بازدید: 132

بسیاری از دانشجویان از ما می پرسند که برای گرفتن رندر های واقعی چگونه باید عمل کرد و کدامیک از مراحل طراحی سه بعدی در تری دی مکس نقش موثرتر و بیشتری در رندرهای واقع گرایانه دارد.اجازه بدید قبل از اینکه جواب بدیم کدام مرحله از طراحی سه بعد بیشترین تاثیر را در کیفیت نهایی رندر های ما دارد اشاره ای مختصر به مراحل طراحی سه بعدی داشته باشیم.

آموزش طراحی با تری دی مکس

مراحل ایجاد یک ایده به یک تصویر واقع گرایانه در تری دی مکس مراحل زیر را طی می کند:

  1. نصب و راه اندازی برنامه تری دی مکس
  2. مدلینگ و طراحی سه بعدی عناصر صحنه
  3. استفاده از آبجکت های سه بعدی در صحنه طراحی شده
  4. اضافه کردن المان های نوری به صحنه یا نورپردازی صحنه سه بعدی
  5. مرحله کاشت دوربین و کادربندی تصویر
  6. ساخت تکستچر های مناسب و ایجاد متریال های مختلف برای صحنه های سه بعدی
  7. تنظیمات دریچه رندر ستاپ و انتخاب موتور رندر
  8. ایجاد پست پرادکشن روی تصویر نهایی جهت ارائه به کارفرما

چگونه رندر با کیفیت بگیریم؟

علت کیفیت پایین رندر بیشتر کارآموزان طراحی سه بعدی به ضعف در فرایند طراحی در چند یا تمام مراحل طراحی با تری دی مکس بر می گردد.تمامی مراحل طراحی سه بعدی از اهمیت بالایی برخوردار هستند و یک طراح حرفه ای می بایست در تمامی این مراحل تبهر بالایی داشته باشد.

1- تاثیر مدلینگ در کیفیت پایین رندر

اگر مدل هایی که در صحنه قرار می دهید از کیفیت مدلینگ خوبی برخوردار نباشند ، یا اگر مدلسازی شما در محیط تری دی از اصول حرفه ای پیروی نکند ، هر مقدار متریال های حرفه ای بسازید ، باز کیفیت خروجی نهایی شما روی هوا خواهد بود.


2- تاثیر نورپردازی در کیفیت پایین رندر

نورپردازی غیر اصولی نیز یکی از مهمترین دلایل کیفیت پایین رندر اکثر کاراموزان است.یک طراح حرفه ای باید انواع نورهای تری دی مکس و وی ری را به خوبی بشناسد و هر کدام را در جای مناسب خود بکار ببرد.آماده کردن صحنه برای ایجاد سایه روشن های از جمله کارهایی است که طراحان حرفه ای توجه ویژه ای به آن دارند.همان قدر که نورها در افزایش کیفیت رندر شما موثر هستند ، ایجاد سایه ها نیز می تواند کیفیت رندر های شما را به سطح جهان واقع برسانند.

 


3- تاثیر متریالسازی در کیفیت پایین رندر

اما مهمترین مرحله طراحی سه بعدی در تری دی مکس و وی ری ، مرحله متریالسازی انواع متریال های موجود در صحنه هست.اکثر دانشجویان از متریال های آماده در صحنه های خود استفاده می کنند که بعضا از کیفیت و مپینگ پایینی برخوردارند و تاثیر مستقیمی بر خروجی نهایی آنان خواهد گذاشت.

ساخت انواع متریال های حرفه ای نیاز مبرمی است که همه طراحان سه بعدی می بایست مهارت خود را در ساخت انواع متریال های حرفه ای تقویت کنند.آشنایی کامل با ویژگی های فیزیکی و شیمیایی مواد مختلف ، اطلاع دقیق از تنظیمات متریال ادیتور تری دی مکس و وی ری ، احاطه کامل بر ایجاد تکستچر های با کیفیت در برنامه قدرتمند فتوشاپ مهارت هایی است که هنگام ساخت متریال با کیفیت می بایست به آنها توجه و احاطه کاملی داشته باشید.


4 – تاثیر تنظیمات رندرینگ در کیفیت پایین رندر

همه مراحل بالا در صورتیکه کامل و حرفه ای تدارک شده باشد می تواند به دلیل ضعف در این مرحله ، کیفیت پایین رندر و خروجی نهایی شما را به دنبال داشته باشد.انتخاب موتور رندر مناسب ، تنظیمات بهینه شده و درست پنجره رندر ستاپ در تری دی مکس ، آشنایی بر موتورهای ثانویه و نقش آنها در پردازش تصویر نهایی ، فریم بندی و انتخاب ماژول های مناسب متناسب با اندازه تصویر خروجی و … مهارت هایی است که هنگام تهیه رندر نهایی می تواند دلیل کیفیت پایین رندر شما باشد.

 

کدامیک از مراحل طراحی سه بعدی از اهمیت بیشتر برای رندر باکیفیت برخوردارند؟

همانطور که در طول مقاله اشاره کردیم تمامی مراحل از اهمیت بالایی برخوردار هستند.اما با فرض اینکه تمامی مراحل طراحی سه بعدی به خوبی انجام شده باشند ، بنا به تجربه سالیان متمادی ، مرحله ساخت متریال حرفه ای از اهمیت بالاتری نسبت به سایر مراحل دارد و می تواند نقش تعیین کننده ای در کیفیت خروجی نهایی شما داشته باشد.

سایر مطالب سایت

طراحی کابینت ممبران (کابینت کلاسیک) چگونه است؟

طراحی کابینت ممبران (کابینت کلاسیک) چگونه است؟

طراحی کابینت ممبران یکی از جذابترین حوزه های گرافیک سه بعدی ست که با طراحی کابینت مدرن تفاوت های اساسی دارد و نیاز به سطح مهارتی بسیار بالاتری در مدلینگ آن است.استفاده از ابزارهای زیبا و پر پیچ و [...]

طراحی سه بعدی کابینت آشپزخانه در تری دی مکس

طراحی سه بعدی کابینت آشپزخانه در تری دی مکس

طراحی سه بعدی کابینت آشپزخانه طراحی سه بعدی کابینت آشپزخانه در تری دی مکس در عین اینکه یک تخصص پولساز است می تواند یک تفریح فوق العاده و جذاب برای گزران اوقات فراغت هر کسی باشد.با توجه به زقابتی [...]

نحوه کار با ابزار جابجایی (MOVE) در فتوشاپ

نحوه کار با ابزار جابجایی (MOVE) در فتوشاپ

  ابزار move tool اولین آیکون در جعبه ابزار سمت چب فتوشاپ می باشد. این ابزار جهت جا به جایی تصاویر و ناحیه های انتخاب شده مورد استفاده قرار می گیرد. کلید میانبر: V نکته: با نگه داشتن کلید [...]

تنظیمات Frame Buffer در پنجره رندر ستاپ

تنظیمات Frame Buffer در پنجره رندر ستاپ

در این مقاله به سراغ تنظیمات فریم بافر در تب vray از تنظیمات رندر وی ری در تری دی مکس خواهیم رفت و هر آنچه لازم است در مورد فریم بافر بدانید را از منبع اصلی تشریح خواهیم کرد.همانطور که در تصویر [...]