Featured Video Play Icon
شناسه پست: 424
بازدید: 183
درست قرار نگرفتن عناصر صحنه های سه بعدی ( بعنوان مثال معلق بودن یک شی در فضا) یکی از چالش های همیشگی طراحان سه بعدی آماتور است.ابزار الاین در تری دی مکس قابلیتی ارائه می کند که قادر باشید تراز بندی عناصر صحنه نسبت به یکدیگر را با سرعت بسیار بالا و با دقت 100 درصدی انجام دهید.

دستور Align در تریدی مکس راهی آسان برای تبدیل خودکار اشیا است. می توانید از این دستورات برای تراز كردن مراکز یا لبه های اشیا، ، تراز كردن حالت های عادی و برجسته ها ، تراز كردن با نماها و شبكه ها و حتی تراز كردن دوربین ها استفاده كنید.

دستور Align در تریدی مکس :

  • گام اول : هر جسمی را که می خواهید تغییر شکل دهید  از جمله چراغ ها ، دوربین ها و Space Warps  می توانید تراز کنید. پس از انتخاب شی مورد نظر برای تراز کردن ، روی دکمه Align flyout در نوار ابزار اصلی کلیک کنید.
  • گام دوم : بعد از انتخاب جسمی که می خواهید تغییر دهید. Alt + A را فشار دهید.مکان نما به نماد تراز تغییر می کند. اکنون ، روی یک  هدف کلیک کنید که می خواهید تمام اشیا objects انتخاب شده را با آن تراز کنید. با کلیک بر روی هدف ، جعبه گفتگوی Align Selection را باز می کند.
  • گام سوم :کادر محاوره ای Align Selection می تواند اشیا را در امتداد هر محور با توجه به حداقل ، مرکز ، محور یا حداکثر آنها تراز کند.در کادر محاوره ای Align Selection تنظیماتی برای موقعیت های X ، Y و Z وجود دارد که می تواند ابعاد حداقل ، مرکز ، نقطه محوری یا حداکثر را برای  هدف انتخاب کند. همانطور که تنظیمات را در کادر گفتگو تغییر می دهید ، اشیا خودشان را تغییر مکان می دهند ، اما تا زمانی که روی دکمه اعمال یا دکمه تأیید کلیک نکنید ، تغییرات واقعی صورت نمی گیرد.

 استفاده از ابزار Quick Align:

اولین ابزار از زیر ابزار دستور Align در تریدی مکس نوار ابزار اصلی Quick Align است. این ابزار بدون اینکه جعبه گفتگوی جداگانه ای باز کند ، نقاط محوری شی انتخاب شده را با شیئی که روی آن کلیک می کنید تراز می کند. برای اینکار روی جسم که می خواهید تغییر مکان بدهید کلیک کنید, Quick Align را انتخاب کنید, روی هدف کلیک کنید.

 استفاده از ابزار Aligning normals:

برای تراز کردن حالت های عادی ، ابتدا باید شی object مورد نظر را برای جابجایی انتخاب کنید .  دکمه AlignNormal  انتخاب کنید. نشانگر را روی سطح جسم منبع بکشید و یک پیکان آبی که از مرکز صورت به سمت بالا نشان داده شده است ، ظاهر می شود. وقتی موقعیت را به درستی تعیین کردید ، ماوس را رها کنید.

بعد ، روی هدف مورد نظر کلیک کنید و ماوس را بکشید تا نقطه تراز بودن هدف مورد نظر واقع شود. این به عنوان یک پیکان سبز نمایش داده می شود. هنگامی که ماوس را رها می کنید ، شی  منبع برای تراز کردن دو نقطه حرکت می کند و کادر گفتگوی Normal Align ظاهر می شود.

 

کادر گفتگوی Normal Align به شما امکان می دهد هنگام تراز بندی نرمال ، مقادیر جبران را تعیین کنید. وقتی اشیا تراز شوند ، دو نقطه دقیقاً با هم مطابقت دارند در کادر محاوره ای Normal Align به شما امکان می دهد مقادیر جبرانی را تعیین کنید که می توانید برای حفظ فاصله بین دو شی استفاده کنید.

همچنین می توانید یک Angle Offset را تعیین کنید ، که برای منحرف کردن موازی سازی نرمال استفاده می شود. گزینه Flip Normal اشیا را تراز می کند به طوری که حالت های عادی انتخاب شده آنها در یک جهت قرار بگیرند.

سایر مطالب سایت

طراحی کابینت ممبران (کابینت کلاسیک) چگونه است؟

طراحی کابینت ممبران (کابینت کلاسیک) چگونه است؟

طراحی کابینت ممبران یکی از جذابترین حوزه های گرافیک سه بعدی ست که با طراحی کابینت مدرن تفاوت های اساسی دارد و نیاز به سطح مهارتی بسیار بالاتری در مدلینگ آن است.استفاده از ابزارهای زیبا و پر پیچ و [...]

طراحی سه بعدی کابینت آشپزخانه در تری دی مکس

طراحی سه بعدی کابینت آشپزخانه در تری دی مکس

طراحی سه بعدی کابینت آشپزخانه طراحی سه بعدی کابینت آشپزخانه در تری دی مکس در عین اینکه یک تخصص پولساز است می تواند یک تفریح فوق العاده و جذاب برای گزران اوقات فراغت هر کسی باشد.با توجه به زقابتی [...]

نحوه کار با ابزار جابجایی (MOVE) در فتوشاپ

نحوه کار با ابزار جابجایی (MOVE) در فتوشاپ

  ابزار move tool اولین آیکون در جعبه ابزار سمت چب فتوشاپ می باشد. این ابزار جهت جا به جایی تصاویر و ناحیه های انتخاب شده مورد استفاده قرار می گیرد. کلید میانبر: V نکته: با نگه داشتن کلید [...]

تنظیمات Frame Buffer در پنجره رندر ستاپ

تنظیمات Frame Buffer در پنجره رندر ستاپ

در این مقاله به سراغ تنظیمات فریم بافر در تب vray از تنظیمات رندر وی ری در تری دی مکس خواهیم رفت و هر آنچه لازم است در مورد فریم بافر بدانید را از منبع اصلی تشریح خواهیم کرد.همانطور که در تصویر [...]