Featured Video Play Icon
شناسه پست: 812
بازدید: 185

آموزش اکشن ها در فتوشاپ

Action یکی از قابلیت های نرم افزار فتوشاپ است که از طریق آن می توانید برای هر عملیات خاص فتوشاپ یک کلید میانبر ایجاد کنید تا برای انجام کارهای مشابه برای تصاویر مختلف نیازی به تکرار یک عملیات در فتوشاپ نداشته باشید. می توانید یک دکمه اکشن برای کارهای تکراری خود ایجاد کنید تا بتوانید در زمان خود برای همان کار صرفه جویی کنید. در این مقاله ویژگی اکشن فتوشاپ را با تصحیح رنگ یک تصویر و ثبت آن به عنوان دکمه اکشن فرا خواهیم گرفت. ما همچنین یاد خواهیم گرفت که چگونه این عمل را روی بیش از یک تصویر در یک زمان اعمال کنیم. بنابراین اجازه دهید این را از طریق یک مثال درک کنیم.

مراحل ساخت اکشن در فتوشاپ

ما می توانیم تعدادی اکشن در فتوشاپ بنا به انتخاب خود ایجاد کنیم. برای این کار فقط باید چند مرحله ساده را دنبال کنیم، اما قبل از شروع، اجازه دهید نگاهی به صفحه کار این نرم افزار بیندازیم تا این موضوع را در طول یادگیری خود بهتر درک کنیم.

در بالای صفحه کار، نوار منو تعدادی منو مانند منوی فایل، منوی ویرایش، منوی تصویر و موارد دیگر دارد. در زیر این، یک نوار ویژگی از ابزارها یا تصاویر فعال برای ایجاد تغییرات در پارامترهای آنها داریم. در زیر آن، یک نوار ابزار در سمت چپ، پنجره نمایش در مرکز داریم. در سمت راست، برخی از تب ها مانند زبانه رنگ، برگه نمونه ها و برخی دیگر را داریم. شما می توانید تمام این بخش ها را مطابق با انتخاب خود در هر نقطه از صفحه کار تنظیم کنید.

Action in Photoshop 1

حالا اجازه دهید یک تصویر برای یادگیری خود داشته باشیم. من برای این منظور یک تصویر از اینترنت دانلود کردم. شما می توانید یکی از خود را داشته باشید. برای قرار دادن یک تصویر، به پوشه مورد نظر خود که در آن تصویر خود را ذخیره کرده اید، رفته و تصویر خود را از آنجا انتخاب کنید، سپس آن را در قسمت پنجره نمایش این نرم افزار رها کنید.Action in Photoshop 2

حالا به منوی Window نوار منو رفته و روی آن کلیک کنید. یک لیست کشویی باز خواهد شد. روی گزینه Actions از لیست کشویی کلیک کنید.

Action in Photoshop 3

یک کادر محاوره ای به این صورت باز می شود. شما می توانید آن را در هر نقطه در محل مورد نظر خود در صفحه کار قرار دهید.

Action in Photoshop 4

برخی از تنظیمات پیش‌فرض از Actions در این کادر موجود است. شما می توانید از هر یک از آنها بدون ایجاد دکمه اکشن روی تصاویر مختلف استفاده کنید. اما ما یاد خواهیم گرفت که چگونه می توانیم Action خود را ایجاد کنیم، بنابراین روی دکمه Create new action که در پایین این کادر است کلیک کنید.

Action in Photoshop 5

یک کادر محاوره ای جدید برای ذخیره دکمه Action شما باز می شود. اقدام خود را مطابق با انتخاب خود نامگذاری کنید. مثلا اسمش رو Color Correction میزارم.

Action in Photoshop 6

از این لیست یک کلید میانبر برای دکمه اکشن خود تعریف کنید. شما می توانید هر اسمی را از این لیست انتخاب کنید.

Action in Photoshop 7

می توانید با کلیک بر روی تیک این دکمه ها به عنوان یک کلید اضافی با یک کلید میانبر، دکمه Shift یا Control صفحه کلید را فعال کنید. حالا روی دکمه Record این کادر محاوره ای کلیک کنید.

Action in Photoshop 8

و Action شما شروع به ثبت هر اصلاح یا تغییر شما می کند که در این تصویر انجام خواهید داد. ضبط با دکمه قرمز در کادر محاوره ای Action در دکمه نشان می دهد.

Action in Photoshop 9

حال اجازه دهید برخی اصلاحات را در این تصویر انجام دهیم که در دکمه عمل ما ثبت می شود. ابتدا به دکمه Adjustment layer که در پایین پنل لایه است بروید و یک لیست کشویی باز می شود. سپس روی گزینه Hue/Saturation از لیست کلیک کنید.

Adjustment layer 10

حالا در رنگ تصویر اصلاحاتی انجام دهید.

Action in Photoshop 11

اکنون یک لایه جدید برای افزودن گرادیان به تصویر آن ایجاد کنید. برای یک لایه جدید، به دکمه “ایجاد لایه جدید” پانل لایه بروید و روی آن کلیک کنید.آموزش کار با لایه ها را حتماً ببینید.

Create new layer button 12

حالا gradient Tool را با کلیک روی آن از پنل ابزار بگیرید یا می توانید دکمه G صفحه کلید را به صورت کوتاه اما کلیدی فشار دهید.

Gradient Tool 13

یک گرادیان ساده از پیش تنظیم های نوار ویژگی گرادیان انتخاب کنید. شما می توانید آن را با توجه به خود انتخاب کنید.

Gradient property bar 14

خط گرادینت را روی تصویر بکشید تا از جهت دلخواه شما یک گرادیان روی تصویر اعمال شود. من یک گرادیان را از پایین به بالا به این صورت اعمال می کنم.

Action in Photoshop 15

حالا به این صورت یک ظاهر محو به تصویر در قسمت پایین می دهد.

Action in Photoshop 16

اکنون روی دکمه “توقف پخش ضبط” در کادر گفتگوی Action کلیک کنید تا ضبط متوقف شود.

Stop playing recording button 17

Action ایجاد شده شما در لیست از پیش تنظیم های Action در کادر Action مانند این با نام شما ذخیره می شود.

Action in Photoshop 18

حالا اجازه دهید با یک کلیک اکشن خود را روی تصاویر دیگر اعمال کنیم. برای این کار به منوی File نوار منو رفته و روی آن کلیک کنید. از لیست کشویی گزینه Automate را انتخاب کنید. دوباره به لیست کشویی جدید بروید و گزینه Batch را از لیست انتخاب کنید.

Action in Photoshop 19

یک کادر محاوره ای برای انتخاب اکشن شما باز می شود که می خواهید روی تصاویر دیگر اعمال کنید. در اینجا اقدام خود را از این لیست انتخاب کنید. به عنوان مثال، من “Color Correction” را انتخاب می کنم که توسط من به عنوان عمل من ایجاد شده است.

Color Correction 20

اکنون انتخاب کنید که چگونه می‌خواهید اکشن خود را روی یک تصویر دیگر اعمال کنید. من از لیست گزینه Folder را انتخاب می کنم.Folder option 21

حال بر روی دکمه انتخاب این کادر محاوره ای کلیک کنید. پس از کلیک بر روی دکمه انتخاب، یک کادر محاوره ای جدید برای انتخاب پوشه ای که در آن تصویر خود را ذخیره کرده اید باز می شود. من این پوشه را انتخاب خواهم کرد.

Action in Photoshop 22

از این لیست گزینه Save and Close را انتخاب کنید تا پس از اعمال اکشن شما بر روی تصاویر مختلف، از شما بخواهد که تصویر ویرایش شده خود را در پوشه مورد نظر خود ذخیره کنید. سپس بر روی دکمه Ok این کادر محاوره ای کلیک کنید.

Save and Close option 23

اکنون پس از اعمال اکشن خود بر روی تصویر انتخابی خود، از شما می پرسد که در کجا می خواهید آن را ذخیره کنید. بنابراین آن را در محل مورد نظر خود ذخیره کنید، سپس بر روی دکمه ذخیره این کادر محاوره ای کلیک کنید.

Action in Photoshop 24

این کار را برای هر تصویر از پوشه انتخابی خود تکرار کنید.

Action in Photoshop 25

به این ترتیب می توانید اکشن را در فتوشاپ ایجاد کنید و برای صرفه جویی در وقت خود آن را روی تصاویر مختلف اعمال کنید.

نتیجه

پس از این مقاله، می توانید بفهمید که اکشن چیست و چگونه می توانید آن را ایجاد کنید تا در وقت خود برای برخی از انواع کار در فتوشاپ برای تصاویر مختلف صرفه جویی کنید. علاوه بر این، می توانید با تمرین بر روی آن، تخصص خود را در ویژگی های فتوشاپ افزایش دهید.

مقالات پیشنهادی

این راهنمای آموزش کامل اکشن در فتوشاپ است. در اینجا به مراحل ایجاد اکشن در فتوشاپ برای تصاویر مختلف می پردازیم. همچنین می توانید برای کسب اطلاعات بیشتر به مقاله زیر نگاه کنید

سایر مطالب سایت

طراحی کابینت ممبران (کابینت کلاسیک) چگونه است؟

طراحی کابینت ممبران (کابینت کلاسیک) چگونه است؟

طراحی کابینت ممبران یکی از جذابترین حوزه های گرافیک سه بعدی ست که با طراحی کابینت مدرن تفاوت های اساسی دارد و نیاز به سطح مهارتی بسیار بالاتری در مدلینگ آن است.استفاده از ابزارهای زیبا و پر پیچ و [...]

طراحی سه بعدی کابینت آشپزخانه در تری دی مکس

طراحی سه بعدی کابینت آشپزخانه در تری دی مکس

طراحی سه بعدی کابینت آشپزخانه طراحی سه بعدی کابینت آشپزخانه در تری دی مکس در عین اینکه یک تخصص پولساز است می تواند یک تفریح فوق العاده و جذاب برای گزران اوقات فراغت هر کسی باشد.با توجه به زقابتی [...]

نحوه کار با ابزار جابجایی (MOVE) در فتوشاپ

نحوه کار با ابزار جابجایی (MOVE) در فتوشاپ

  ابزار move tool اولین آیکون در جعبه ابزار سمت چب فتوشاپ می باشد. این ابزار جهت جا به جایی تصاویر و ناحیه های انتخاب شده مورد استفاده قرار می گیرد. کلید میانبر: V نکته: با نگه داشتن کلید [...]

تنظیمات Frame Buffer در پنجره رندر ستاپ

تنظیمات Frame Buffer در پنجره رندر ستاپ

در این مقاله به سراغ تنظیمات فریم بافر در تب vray از تنظیمات رندر وی ری در تری دی مکس خواهیم رفت و هر آنچه لازم است در مورد فریم بافر بدانید را از منبع اصلی تشریح خواهیم کرد.همانطور که در تصویر [...]