Featured Video Play Icon
شناسه پست: 55
بازدید: 859

اگه در زمینه طراحی سه بعدی با برنامه های شبیه سازی ۳d فعال هستید و یا اینکه در زمینه طراحی دکوراسیون داخلی فعالیت دارید ، شاید براتون سئوال شده باشه چه جوری قادر خواهید بود درب های کلاسیک منحنی و گرد را در محیط برنامه تری دی مکس شبیه سازی کنید؟ باید بگم که این کار اصلاً سخت نیست و کافی تا با برخی مقدمات تری دی مکس آشنا باشید و با استفاده از چندین تکنیک نسبت به طراحی و شبیه سازی درب کابینت کلاسیک خمیده اقدام نمایید.

مراحل طراحی درب کابینت کلاسیک خمیده و گرد

در این آموزش ابتدا نحوه ترسیم و طراحی درب کابینت کلاسیک آموزش داده می شود و در ادامه نحوه منحنی و گرد کردن درب را مورد آموزش قرار می دهیم.

۱- طراحی درب کابینت کلاسیک یا ممبران

مرحله اول : ابتدا لازمه تا درب کابینت کلاسیک رو با استفاده از ترسیم یک رکتنگل از میان اشکال دوبعدی از مسیر : create > shap< rectangle  و با روش درگ و درآپ با کلیک چپ کردن در نقطه شروع ترسیم و کشیدن و کلیک کردن در نقطه دوم ، یک خط دوبعدی مربعی به اندازه درب کابینت ممبرانی که قصد دارید ترسیم نمایید.


مرحله دوم: در گام دوم ابتدا یک سطح مقطع یا الگوی شکلی کابینت ممبران خود را با استفاده از لاین در مجموعه اشکال دوبعدی در مسیر : create > shap< line مانند تصویر زیر ایجاد کنید.

نکته: برای ترسی دقیق سطح مقطع از یم باکس با ابعاد ۷ سانتی متر در ۱٫۶ سانتی متر استفاده کنید تا الگوی درب کابینت ممبران در کنترل شما باشد.


مرحله سوم: در این مرحله رکتنگل ترسیم شده بعنوان درب کابینت ممبران را به حالت انتخاب درآورده و در لیست مادیفایر ها از آدرس : create > modify> bevel profile مادیفایر bevel profile را اعمال و از لیست تنظیمات این ویرایشکر گزینه pick profie  را کلیک نموه و نهایتاً روی سطح مقطع کلیک کنید تا فرم طراحی شده سطح مقطع روی مسیر ایجاد شده بوسیله رکتنگل ایجاد گردد.


۲- منحنی کردن درب کابینت کلاسیک در دری دی مکس

تا اینجای آموزش توانستیم یک درب ممبران عالی رو با همدیگه شبیه سازی کنیم و الآن نوبت این هستش که نحوه منحنی یا گرد کردن درب رو با هم مرور کنیم”

مرحله اول: ابتدا درب کابینت کلاسیک طراحی شده را با اعمال مادیفایر  edit poly از آدرس create > modify> edit poly به ادیت ایبل پولی تبدیل می کنیم و مطابق تصویر زیر ایج ها یا خصوط افقی بالا و پایین درب را انتخاب و با کلیک بر روی گزینه  conecct از تنظیمات مادیفایر  edit poly به یک دیگر متصل کرده تا خطوط موازی افقی بر روی درب کلاسک ایجاد شود.


مرحله دوم: در ادامه مادیفایر  bend را از مسیر create > modify> bend بر روی موضوع درب کابینت ممبران اعمال می کنیم و در تنظیمات مادیفایر bend  با مقادیر angle به اندازه ای که قصد داریم انحناء ایجاد شود کاری می کنیم .

در صورتیکه مسیر انحنا درب کابینت بصورت ناهنجار دیده شد می توانید محورهای  x  y  z را با تیک زدن تست منید تا به فرم ایده آل خود دست یابید. برای آموزش بهتر توجه شما عزیزان رو به دیدن ویدئو زیر جلب می کنم.

سایر مطالب سایت

طراحی کابینت ممبران (کابینت کلاسیک) چگونه است؟

طراحی کابینت ممبران (کابینت کلاسیک) چگونه است؟

طراحی کابینت ممبران یکی از جذابترین حوزه های گرافیک سه بعدی ست که با طراحی کابینت مدرن تفاوت های اساسی دارد و نیاز به سطح مهارتی بسیار بالاتری در مدلینگ آن است.استفاده از ابزارهای زیبا و پر پیچ و [...]

طراحی سه بعدی کابینت آشپزخانه در تری دی مکس

طراحی سه بعدی کابینت آشپزخانه در تری دی مکس

طراحی سه بعدی کابینت آشپزخانه طراحی سه بعدی کابینت آشپزخانه در تری دی مکس در عین اینکه یک تخصص پولساز است می تواند یک تفریح فوق العاده و جذاب برای گزران اوقات فراغت هر کسی باشد.با توجه به زقابتی [...]

نحوه کار با ابزار جابجایی (MOVE) در فتوشاپ

نحوه کار با ابزار جابجایی (MOVE) در فتوشاپ

  ابزار move tool اولین آیکون در جعبه ابزار سمت چب فتوشاپ می باشد. این ابزار جهت جا به جایی تصاویر و ناحیه های انتخاب شده مورد استفاده قرار می گیرد. کلید میانبر: V نکته: با نگه داشتن کلید [...]

تنظیمات Frame Buffer در پنجره رندر ستاپ

تنظیمات Frame Buffer در پنجره رندر ستاپ

در این مقاله به سراغ تنظیمات فریم بافر در تب vray از تنظیمات رندر وی ری در تری دی مکس خواهیم رفت و هر آنچه لازم است در مورد فریم بافر بدانید را از منبع اصلی تشریح خواهیم کرد.همانطور که در تصویر [...]